Kultura i styl

Dwa polskie filmy wśród nominowanych do "europejskich Oscarów"

Kultura i styl

[object Object]
Wśród nominowanych do EFA 2017 jest dokument "Komunia" Anny ZameckiejAurora Films
wideo 2/2

Dwa polskie filmy - dokument Anny Zameckiej "Komunia" i ręcznie malowany "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana - znalazły się na liście dzieł nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych, nazywanych potocznie "europejskimi Oscarami".

Najwięcej nominacji do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych (EFA) - po cztery - zdobyły filmy: "Zabicie świętego jelenia" (reż. Yorgos Lanthimos), "Niemiłość" (reż. Andriej Zwiagincew) i "The Square" (reż. Ruben Oestlund).

Żaden z trzech polskich filmów fabularnych, które były na wstępnej liście ("Pokot" reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, "Powidoki" reż. Andrzej Wajda oraz "Ostatnia rodzina" reż. Jan P. Matuszyński) nie zdobył nominacji.

Pierwszy taki film w historii kina

Wśród czterech filmów nominowanych w kategorii Europejski Pełnometrażowy Film Animowany znalazł się "Twój Vincent" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

To pierwszy w historii film pełnometrażowy stworzony w pełni techniką malarską. Najpierw nakręcono do niego zdjęcia z udziałem aktorów, następnie wyświetlano na płótnie pojedyncze kadry, które artyści klatka po klatce odmalowywali, by stworzyć ujęcie. Do nakręcenia filmu wykorzystano 65 tysięcy obrazów namalowanych przez 125 malarzy z 20 krajów - 65 z Polski, 60 z zagranicy - którzy zostali wybrani na podstawie pięciu tysięcy nadesłanych zgłoszeń. Film współtworzyli malarze 15 narodowości - pochodzący między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Grecji, Ukrainy - którzy nigdy się nie spotkali. Pracowali w Grecji, Wrocławiu i Gdańsku. Łącznie zużyli trzy tysiące litrów farby.

"Chciałem pokazać melancholię Vincenta"

Inicjatorką powstania filmu, jak opowiadał podczas premiery na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu reżyser Hugh Welchman, była współreżyserka, Dorota Kobiela - "artystka działająca na wielu płaszczyznach".

- Jej zainteresowaniem jest nie tylko film, ale też malarstwo. W tamtym okresie, w 2007 roku, była na etapie ponownego czytania listów Vincenta van Gogha. "Twój Vincent" to próba połączenia tego wszystkiego, czym interesowała się do tej pory, w jedną całość. Chciała namalować to sama, pokazać te wyjątkowe emocje i wyjątkową postać, w filmie krótkometrażowym. Wybiłem jej z głowy ten pomysł, zaproponowałem zrobienie filmu pełnometrażowego z wykorzystaniem 65 tysięcy połączonych obrazów - powiedział.

- Chcieliśmy pokazać historię Vincenta van Gogha. Naszą wielką frustrację powodowało, że mieliśmy tylko 94 minuty na przedstawienie całego jego życia. Chcieliśmy uchwycić ducha Vincenta van Gogha, pokazać go przez pryzmat jego twórczości malarskiej. (...) Przez ten film chciałem połączyć dwie perspektywy - życia i malarstwa. Chciałem pokazać melancholię Vincenta, jego samotność i to, że jego malarstwo wynikało z przeżyć wewnętrznych - dodał.

Zdaniem Kobieli, takiego filmu nie dałoby się stworzyć o innym malarzu. - Ma szeroką gamę tematów, pokazuje życie, twórczość van Gogha. Jest bardzo intymny: są tam rzeczy malarza, jego przyjaciele, pokój, buty. Są to elementy układanki, które składają się na całe uniwersum jego życia. Nie widzę innych malarzy, o których można by nakręcić pełen metraż - powiedziała.

Zwiastun filmu "Twój Vincent"
Zwiastun filmu "Twój Vincent"Next Film

Najlepszy polski dokument roku

Drugi z polskich tytułów nominowanych do EFA 2017 to "Komunia" Anny Zameckiej. Film powalczy o nagrodę w kategorii Europejskiego Filmu Dokumentalnego. Bohaterką "Komunii", wyprodukowanej m.in. przez Szkołę Wajdy, jest 14-letnia Ola, która nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, niepełnosprawnym bratem i mieszkającą osobno matką, obecną głównie przez telefon, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda jej się ściągnąć nieobecnego rodzica do domu. Pretekstem do spotkania z nim jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Dziewczynka bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Dokument jest jedną z najczęściej nagradzanych tegorocznych polskich produkcji. Na swoim koncie takie wyróżnienia, jak: Nagroda Tygodnika Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Nagroda Główna w Konkursie Filmów Dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda "Silver Eye" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Young Eyes Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku czy Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Listapad" w Mińsku.

Ponadto debiut Zameckiej zdobył Nagrodę SOS-Kinderdorfer Weltweit na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "DOK.fest" w Monachium czy Nagrody dla najlepszego dokumentu na festiwalach TRT Docementary Awards w Stambule, OsloPix w Norwegii, White Goose Award w Korei Południowej, Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii czy Polską Nagrodę Filmową "Orzeł 2017" za najlepszy film dokumentalny.

W tym roku Europejska Akademia Filmowa (EFA), która skupia ponad trzy tysiące filmowców ze Starego Kontynentu, po raz 30. rozda swoje nagrody. Jubileuszowa gala odbędzie się w 9 grudnia w Berlinie.

Pełna lista nominacji:

Europejski Film

"120 uderzeń serca" reż. Robin Campillo "Niemiłość" Andriej Zwiagincew "Dusza i ciało" reż. Ildiko Enyedi "Po tamtej stronie" reż. Aki Kaurismaeki Europejska Komedia

"120 uderzeń serca" reż. Robin Campillo
"120 uderzeń serca" reż. Robin CampilloFestival de Cannes

"Król Belgów" reż. Jessica Woodworth, Peter Brosens "The Square" reż. Ruben Oestlund "Vincent i koniec świata" reż. Christophe van Rompaey "Wilkommen bei den Hartmanns" reż. Simon Verhoeven Europejskie Odkrycie - Nagroda Fipresci

"Ciepłe mleko" reż. Hubert Charuel "Bez Boga" reż. Ralitza Petrova "Lady M." reż. William Oldroyd "Lato 1993" reż. Carla Simon "Die Einsiedler" reż. Ronny Trocker Europejski Film Dokumentalny

"Austerlitz" reż. Siergiej Łoźnica "Komunia" reż. Anna Zamecka "La Chana - królowa flamenco" reż. Lucija Stojevic "Obcy w raju" reż. Guido Hendrikx "Dobry listonosz" reż. Tonislav Hristov Europejski Pełnometrażowy Film Animowany

"Ethel & Ernest" reż. Roger Mainwood "Louise nad morzem" reż. Jean-Francois Laguionie "Twój Vincent" reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman "Zombillenium" reż. Arthur de Pins, Alexis Ducord Europejski Film Krótkometrażowy

"Copa-Loca" reż. Christoss Massalas "En La Boca" reż. Matteo Gariglio "Fight on a Swedish Beach!" reż Simon Wahlne "Information Skies" reż. Daniel van der Velden, Vinca Kruk "Love" reż. Reka Bucsi "Os Humores Artificiais" reż. Gabriel Abrantes "Heverk" reż. Ruken Tekes "Los Desheredados" reż. Laura Ferres "The Party" reż. Andrea Harkin "Timecode" reż. Juanjo Gimenez "Ugly" reż. Nikita Diakur "Wannabe" reż. Jannis Lenz "Scris/Nescris" reż. Adrian Silisteanu "Gros Chargrin" reż. Celine Devaus "Jeunes Hommes a la fenetre" reż. Loukianos Moshonas

Fragment "The Square"
Fragment "The Square" Gutek Film

Europejski Reżyser

Andriej Zwiagincew Ildiko Enyedi Yorgos Lanthimos Aki Kaurismaeki Ruben Oestlund Europejska Aktorka

Juliette Binoche Paula Beer Isabelle Huppert Florence Pugh Alexandra Borbely Europejski Aktor

Nahuel Perez Jean-Louis Trintignant Josef Hader Colin Farrell Claes Bang Europejski Scenarzysta

Francois Ozon Andriej Zwiagincew Oleg Negin Ildiko Enyedi Yorgos Lanthmos Efthimis Filippou Ruben Oestlund

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Aurora Film/Next Film

Pozostałe wiadomości