TVN24 | Kultura i styl

"Od kiedy jesteś Żydem?". Premiera filmu dokumentalnego "Dowód tożsamości"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, Muzeum POLIN
"Dowód tożsamości". Oglądaj w TVN24 GO
"Dowód tożsamości". Oglądaj w TVN24 GOTVN24 GO/Muzeum POLIN
wideo 2/2
TVN24 GO/Muzeum POLIN"Dowód tożsamości". Oglądaj w TVN24 GO

"Dowód tożsamości" w reżyserii Mikołaja Grynberga to autorski zapis poruszających rozmów z przedstawicielami różnych pokoleń polskich Żydów. Jak czują się we współczesnej Polsce? Co ich boli? O czym marzą? Jak ewoluuje pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków? Film dokumentalny produkcji Muzeum POLIN od piątku można oglądać w serwisie TVN24 GO.

OGLĄDAJ "DOWÓD TOŻSAMOŚCI" >>>

"Dowód tożsamości" to debiut reżyserski pisarza, reportera i fotografa Mikołaja Grynberga (finalista Nagrody Literackiej "Nike", laureat Warszawskiej Premiery Literackiej). Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem i życia w kraju, którego historia obfitowała w wydarzenia, które nie wydarzyły się nigdzie indziej, a miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej.

Film o polskich Żydach, ale nie tylko

Uczestnicy tego przejmującego obrazu reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Grynberg daje również głos tym, którzy nie mieli bezpośredniej styczności z ocalałymi ze swoich rodzin. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Niektórzy wyjechali z Polski. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają pytania o teraźniejszość, o polskość, o antysemityzm.

Nie jest to jednak film wyłącznie o polskich Żydach. To obraz współczesności - uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O to, jak miejsce urodzenia wpływa na nasz los i nasze wybory, o nasze lęki i marzenia. O Polskę.

"Dowód tożsamości". Tylko w TVN24 GO
"Dowód tożsamości". Tylko w TVN24 GOTVN24 GO / Muzeum POLIN

Mikołaj Grynberg to autor zbiorów opowiadań "Rejwach" i "Poufne", znany z przenikliwych i szczerych rozmów z tak zwanym "drugim pokoleniem" – dziećmi i wnukami ocalałych z Holokaustu polskich Żydów, opublikowanych w "Ocaleni z XX wieku", "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne" i "Księga wyjścia". Właśnie te rozmowy stały się punktem wyjścia do wspólnego projektu Mikołaja Grynberga i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Gdzie oglądać "Dowód tożsamości"

Premiera kinowa filmu odbyła się w Muzeum POLIN 21 listopada podczas 19. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA. Od 3 grudnia film dostępny jest online wyłącznie w TVN24 GO.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Muzeum POLIN

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum POLIN

Pozostałe wiadomości