Kultura i styl

Donald Trump wykorzystał muzykę Adele. Jest reakcja piosenkarki

Kultura i styl

Shutterstock / Gage Skidmore / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Adele oświadczyła, że Trump nie ma żadnych praw do wykorzystywania jej muzyki

Adele zwróciła się do Donalda Trumpa, twierdząc, że nie ma pozwolenia na używanie jej piosenek podczas swojej kampanii prezydenckiej. "Nie! Nie Adele! Czy Trump musi też to zrujnować?!" - napisał jeden z fanów Brytyjki.

- Adele nie wyraziła zgody, żeby jej muzyka była wykorzystywana w jakiejkolwiek kampanii politycznej – powiedział rzecznik piosenkarki brytyjskiemu "The Independent". Oświadczenie Adele pojawiło się po tym, jak jej fani wyrazili swój gniew na wykorzystanie muzyki wokalistki w kampanii Trumpa.

Chodzi o fakt wykorzystania refrenu wielkiego hitu Adele "Rolling In The Deep" tuż przed wystąpieniem Trumpa w trakcie imprez w ramach kampanii wyborczej. Republikański kandydat na prezydenta USA, który walczy właśnie o nominację ze strony własnej partii, niejednokrotnie manifestował swoją sympatię do brytyjskiej piosenkarki. Brał udział w jej zeszłorocznym koncercie w Nowym Jorku.

Wykorzystał również fragment piosenki "Skyfall" po tym, jak wygłosił słynną apokaliptyczną wizję o Ameryce.

Ostra reakcja fanów

Fani Adele na mediach społecznościowych dali wyraz swojej wściekłości. "Wątpię, że poprosił ją o zgodę. Mam nadzieję, że ona [Adele] się sprzeciwi" – brzmi jeden z tweetów.

"Nie!! Nie Adele!! Czy Trump musi zrujnować także to?!" – pyta jeden z fanów. Pojawiły się też podejrzenia, że Trump wykupił od Adele prawa do wykorzystania utworu.

Dzisiejszym oświadczeniem Adele przerwała milczenie w sprawie wykorzystywania jej muzyki na rzecz polityki. Artystka stara się trzymać z dala polityki po tym, jak w 2011 oświadczyła, że była "Labour girl" ("dziewczyna Partii Pracy").

Republikanie chętnie korzystają z Adele

Jednak Trump nie jest jedynym republikaninem, który próbuje zdobyć kapitał polityczny za pomocą piosenek Adele. Rywal Trumpa, Mike Huckabee, który ma niewielkie szanse na wyborczą nominację, opublikował na Twitterze i Youtubie cover hitu „Hello”, w którym zmienił tekst na słowa o swoich rywalach. Ze względu na wątpliwości związane z naruszeniem praw autorskich w postach polityka został wyciszony dźwięk.

Autor: tmw/kk / Źródło: The Independent, The Telegraph, NME

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Gage Skidmore / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości