Kultura i styl

Dom, który chowa się przed tornado

Kultura i styl

10 Design"Tornado Proof House" to propozycja architektów ze studia 10 Design

Architekci z Hongkongu zakończyli prace nad rewolucyjną koncepcją domu, który jest w stanie przetrwać największy huragan. Tornado Proof House wykorzystuje system hydraulicznych dźwigni, dzięki którym w obliczu zagrożenia... chowa się pod ziemią.

- Ponieważ jest to mało prawdopodobne, że będziemy w stanie całkowicie uniknąć niebezpieczeństw tornad, naszym jedynym rozwiązaniem jest budować w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko mieszkania w trudnych warunkach - mówi Ted Givens z pracowni architektonicznej 10 Design z Hongkongu.

Wraz z czwórką kolegów przygotował projekt "domu tornadoodpornego" - Tornado Proof House, czyli mobilną willę, przykład niszowej architektury kinetycznej. Architekci czerpali z natury, zamiast próbować walczyć z jej potężną siłą, dlatego budynek reaguje na zmiany pogody niczym żółw, który chowa się do skorupy. Oparty na prostych hydraulicznych podnośnikach jest w stanie schować się w ziemi, gdy czujniki dadzą mu sygnał, że nadciąga huragan. Gdy niebezpieczeństwo mija, dom znów wysuwa się na powierzchnię.

"To nie jest mrzonka". Pora na testy prototypu

Do tego Tornado Proof House naszpikowany jest ekologicznymi rozwiązaniami. Konstrukcję pokryto panelami słonecznymi, ustawiającymi się w ten sposób, by ekspozycja na promienie słoneczne była jak największa, a energia została zmieniona w paliwo dla hydraulicznych mechanizmów.

Półprzezroczyste pokrycie domu z kewlaru - składające się z podwójnej warstwy - ma stanowić izolację przed wiatrami i deszczami, jednocześnie dostarczać rozproszone światło do środka. W tej "skórze" budynku znalazły się także węglowe nanorurki, których zadaniem jest wchłanianie zanieczyszczeń z powietrza i przetwarzanie ich na dodatkową energię.

Zgodnie z ideą architektów, domy można by łączyć w całe sieci połączone ze sobą informatycznie. - Każdy z budynków rejestrowałby zmiany pogody. Dane byłyby analizowane i interpretowane pod kątem istniejącego zagrożenia. Po alarmowym sygnale syren, całe takie osiedle mogłoby w kilka sekund schować się pod ziemię i bezpiecznie spać. Brzmi może futurystycznie, ale to nie jest mrzonka - zapewnia współautor pomysłu.

Tornado Proof House tworzyli budowniczy statków w USA i Afryce, a nie tradycyjni murarze. Prototyp jest już gotowy. Studio 10 Design planuje teraz przeprowadzić pierwsze testy.

Autor: am\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: 10 Design