Kultura i styl

Do magisterki wybrała "Seks w wielkim mieście". Dziś pisze kryminały

Kultura i styl

Aktualizacja:
Grzegorzewska o swojej twórczości
tvn24Gościem "Xsięgarni" będzie Gaja Grzegorzewska

Chciałam budować postać Julii Dobrowolskiej na wzór bohaterek "Seksu w wielkim mieście", o którym pisałam parcę magisterską - mówiła w "Xsięgarni" pisarka Gaja Grzegorzewska.

Grzegorzewska podkreśliła, że jej książki są mocno przerysowane, stąd tak dużo w nich wszelkiego rodzaju dewicji i zbrodni.

- Uważam się za pokrewną duszą Quentina Tarantino, w jakiś sposób się na nim wzoruję. To, co robi, jego miłość do kina jest czymś wspaniałym, szczerym, to mi się podoba - powiedziała pisarka.

Mówiąc o bohaterce swoich kryminałów - Julii Dobrowolskiej - Grzegorzewska przyznała, że chciała stworzyć bohaterkę na wzór odwróconego Philipa Marlowa, która nie ma żadnych zahamowań.

- Poza trupami i zagadkami, jej życie jest puste, ona też w jakimś sensie jest pusta, więc wypełnia sobie czas różnymi dobrami materialnym - w taki sposób z kolei Grzegorzewska tłumaczyła, dlaczego bohaterka jej kryminałów spędza wolny czas na zakupach w galerii handlowej.

Pytana o przesłanie feministyczne w jej książkach, odpowiedziała: - Wzięło się to z tego, że pisałam pracę magisterską o "Seksie w wielkim mieście" i trzeciej fali feminizmu. Trochę w taki sposób budowałam tę postać (Julii Dobrowolskiej -red.), jak wyglądały bohaterki w "Seksie w wielkim mieście", kobiety wyzwolone, które korzystają ze zdobyczy "drugiej fali", ale mają zupełnie inne potrzeby, siedzą na samym szczycie piramidy Maslowa, są zadowolone z życia, mają karierę, pieniądze i same decydują z kim sypiają.

W programie autorka opowiadała nie tylko o swojej twórczości, ale też o Krakowie.

- Kraków to takie miasto, gdzie dresiasz usiądzie sobie w "Pieknym Psie" obok poety i razem się czegoś napiją - przekonywała Grzegorzewska.

Cykl kryminałów

Gaja Grzegorzewska urodziła się w 1980 w Krakowie. Jest absolwentką VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórczyni cyklu kryminałów o prywatnej detektyw, Julii Dobrowolskiej:

2006 – "Żniwiarz" 2007 – "Noc z czwartku na niedzielę" 2009 – "Orchidea" 2010 – "Topielica" 2012 – "Grób"

Gaja Grzegorzewska w "Xsięgarni"
Gaja Grzegorzewska w "Xsięgarni" tvn24

Najlepsze z najlepszych

„Xięgarnia” to przede wszystkim spotkania z najwybitniejszymi i najbardziej popularnymi pisarzami. W programie widzowie znajdą nie tylko omówienia najciekawszych nowości, ale także listy bestsellerów, wywiady, felietony oraz aktorskie interpretacje współczesnej literatury.

Stałymi felietonistami programu są pisarz i eseista Michał Komar oraz Michał Rusinek specjalista od retoryki i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Autor: mn/mac//jaś/kdj / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości