Kultura i styl

DADA w Łodzi, czyli "precz z tradycją"

Kultura i styl

DADA. Impresje. Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi
materiały prasoweDADA. Impresje - nowa wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi

To pierwsza tak duża ekspozycja związana z dadaizmem, jednym z najciekawszych zjawisk w sztuce XX wieku. Prace pochodzą z kolekcji Egidio Marzony. Niemal 300 eksponatów będzie można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi od 12 czerwca.

W łódzkim Muzeum Sztuki będzie można zobaczyć prace najbardziej wpływowych dadaistów z okresu historycznej awangardy, a także artystów z kręgu pop artu, Fluxusu, Nowego Realizmu, minimalizmu, konceptualizmu, którzy czerpali inspirację z postawy dadaistycznej. - Będzie to pierwsza w Polsce wystawa tak szeroko podejmująca problematykę dadaizmu, większość dzieł oraz wielu twórców zostanie zaprezentowanych polskiemu odbiorcy po raz pierwszy - poinformował we wtorek Adam Jurek z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Praca Sophie Taeuber Arp "Kompozycja dadaistyczna" na wystawie DADA.Impuls w Muzeum Sztuki w ŁodziSophie Taeuber Arp | materiały prasowe

DADA, czyli precz z tradycją

Dadaizm był międzynarodowym ruchem artystyczno-literackim na początku XX wieku. Jego głównymi hasłami były dowolność wyrazu artystycznego i zerwanie z wszelką tradycją. Czym był i jak wpłynął na kulturę dadaistyczny impuls, będzie można - zdaniem twórców wystawy - przekonać się oglądając w łódzkim muzeum prace najważniejszych twórców tego ruchu tj. Marcel Duchamp, Kurt Schwitters, Jean Arp, Sophie Taeuber-Arp, Man Ray, Max Ernst czy Hans Richter. Pokazane zostaną także prace wielu wybitnych artystów będących pod wpływem ruchu dadaistycznego, takich jak: Marcel Broodthaers, John Cage, Bruce Nauman, Ray Johnson, Arman, Daniel Spoerri, Claes Oldenburg, Richard Hamilton czy Andy Warhol. Prezentowane w Łodzi eksponaty pochodzą z jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki awangardowej, należącej do Egidio Marzony. Jak podkreślają kuratorzy Paulina Kurc-Maj i Paweł Polit wystawa "DADA Impuls" jest sama w sobie rodzajem eksperymentu. - Połączenie idei dadaizmu i kolekcjonowania nie jest przypadkowe. Marzona Archive, budowane przez 40 lat, można postrzegać jako rodzaj spektakularnego kolażu, który jest wypadkową osobistej historii kolekcjonera i w którym obok tradycyjnie rozumianych skończonych dzieł sztuki równie istotne są szkice, korespondencja, notatki, pocztówki, zaproszenia, katalogi wystaw, gazety i wszelkiego rodzaju archiwalia - podkreślają kuratorzy.

Egidio Marzona, to z jego kolekcji pochodzą eksponaty pokazywane na wystawie DADA. Impresje. Marcus Schneider | materiały prasowe

DADA na dwóch piętrach

Licząca niemal 300 dzieł ekspozycja zajmie dwa piętra historycznej siedziby Muzeum Sztuki ms1 przy ul. Więckowskiego. Prezentowana będzie w sąsiedztwie Sali Neoplastycznej, wnętrza autorstwa Władysława Strzemińskiego, artysty związanego z konstruktywizmem. W ten sposób - zdaniem przedstawicieli muzeum - dwa często przeciwstawiane sobie nurty spotkają się, stwarzając okazję do dyskusji na temat ich związków. Wystawa "DADA Impuls. Kolekcja Egidio Marzony" czynna będzie do 23 sierpnia 2015 roku.

Autor: sol//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe | Sophie Taeuber Arp

Pozostałe wiadomości