TVN24 | Kultura i styl

Wpływ Nobla dla Tokarczuk na czytelnictwo w Polsce "jeszcze nie jest w pełni widoczny"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty//bb
Źródło:
TVN24
Poczytność książek Olgi Tokarczuk mocno wzrosłaTVN24
wideo 2/4
TVN24Czytelnictwo książek Olgi Tokarczuk mocno wzrosło

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że czytelnictwo w Polsce wzrosło o dwa punkty procentowe. - Wpływ Nobla dla Olgi Tokarczuk jeszcze nie jest w pełni widoczny – ocenia dyrektor instytucji Tomasz Makowski, choć czytelnictwo książek samej autorki mocno wzrosło. W rozmowie z Agatą Passent zwraca uwagę, że od kilku lat widoczny jest "wzrost prestiżowego prezentu, jakim jest książka".

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku odnotowano niewielki wzrost czytelnictwa w Polsce – o dwa punkty procentowe. "Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk" – wskazano.

ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK "XIĘGARNI" W TVN24 GO

W najnowszym odcinku "Xięgarnii" - #xięgarniazdomu - Agata Passent zastanawia się, czy wpływu na wynik nie miała zmiana pytania – tym razem brzmiało ono: "Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeglądał Pani/Pan we fragmentach lub przeczytał w całości chociaż jedną książkę?". Dyrektor Tomasz Makowski podkreśla, że Biblioteka Narodowa od 30 lat prowadzi stałe badania czytelnictwa. – A pytanie o czytaniu lub chociaż przeglądaniu książek jest zadawane od 12 lat. A zatem zmiana czy wzrost w tym roku czytelnictwa nie są spowodowane zmianą metodologii w tym zakresie. Jest ona stabilna, a badania są zawsze przeprowadzane w drugiej połowie listopada – wyjaśnia.

- Pytania są podobne, choć oczywiście co roku lekko je modyfikujemy, dlatego że inne rzeczy nas co roku interesują, ale to nie dotyczy tych głównych pytań o czytelnictwo jako takie – tłumaczy Tomasz Makowski. – Mimo że mamy dużą konkurencję ze strony bardzo dobrych platform filmowych, notujemy nie tylko zatrzymanie trendu spadkowego, ale też lekki wzrost (czytelnictwa - red.). Ta informacja jest szczególnie dobra i wróży też dobrze na przyszłość – uważa dyrektor Biblioteki Narodowej.

Wzrost czytelnictwa w Polsce o dwa punkty procentoweTVN24

"Wpływ Nobla jeszcze nie jest w pełni widoczny"

Tomasz Makowski zapytany, czy wpływ na czytelnictwo miało przyznanie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk, zwraca uwagę, że "od czterech lat notujemy wzrost prestiżowego prezentu, jakim jest książka". – Wpływ Nobla dla Olgi Tokarczuk jeszcze nie jest w pełni widoczny, dlatego że badania są przeprowadzane w drugiej połowie listopada, a zatem nasze badania, które teraz opublikowaliśmy, były przeprowadzone miesiąc po informacji o przyznaniu Nagrody Nobla. Awans Olgi Tokarczuk z 28. miejsca na drugie i przegranie z Remigiuszem Mrozem o włos w tym badaniu z 2019 roku oznacza, że czytelnictwo jej książek mocno wzrosło, ale jak wpłynęło na samo czytelnictwo Polaków, odpowiemy dopiero w badaniu w 2020 roku. Dopiero wtedy będzie widoczne – podkreśla Tomasz Makowski.

OGLĄDAJ "XIĘGARNIĘ" W INTERNECIE NA TVN24 GO

W odcinku także Michał Rusinek opowiada o korespondencji Wisławy Szymborskiej, a także "Poczytaj mi mamo" w wydaniu aktorki Katarzyny Kwiatkowskiej. W scenie balkonowej zaprezentowali się Filip Łobodziński i Jakub Kornhauser.

Autor:asty//bb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Silar/Wikimedia CC BY 2.0