Kultura i styl

Cztery lata temu odszedł Król Popu

Kultura i styl

Wikipedia CC BY SA | OguzJacksonMichael Jackson zmarł 4 lata temu w wieku 50 lat

Mijają cztery lata od śmierci jednej z najważniejszych postaci współczesnej popkultury, Michaela Jacksona. Artysta zostawił po sobie ogromną spuściznę muzyczną, ale też wiele kontrowersji.

Piosenkarz zmarł 25 czerwca 2009 roku w Los Angeles, w wieku 50 lat, w wyniku przedawkowaniu propofolu. Wiadomość o jego nagłej śmierci była ogromnym szokiem dla fanów na całym świecie. Jackson odszedł na dwa tygodnie przed zaplanowanym rozpoczęciem serii realizowanych z ogromnym rozmachem koncertów, które miały być jego powrotem na scenę po dłuższej nieobecności. Gwiazdor zostawił trójkę dzieci: Paris, Prince'a i Blanketa. Jackson rozpoczął karierę występując jako dziecko wraz z rodzeństwem w zespole Jackson 5, jednak dopiero piąta solowa płyta - krążek "Off the Wall" wydany w 1979 roku - przyniosła mu światowy sukces.

Wydany w 1982 roku album "Thriller" to do dziś najlepiej sprzedająca się płyta w historii, a na imprezach wciąż można usłyszeć hity takie jak "Billy Jean", "Thriller" czy "Smooth Criminal". "Jacko" był także pierwszym artystą, który zwykły teledysk podniósł do rangi sztuki. Jednak Jackson to nie tylko wielka muzyka, ale również wielkie kontrowersje. Media - nie tylko te brukowe - rozpisywały się o jego operacjach plastycznych, rozwodach i podejrzeniach o pedofilię. Głośny proces w tej sprawie ruszył w 2005 roku, trwał dwa lata i zakończył się uniewinnieniem muzyka.

Winny lekarz

Winnym nieumyślnego spowodowania śmierci Jacksona został Conrad Murray, osobisty lekarz artysty. Murray podał Jacksonowi dawkę propofolu, silnego leku, który zazwyczaj jest stosowany w szpitalach do usypiania pacjentów przed operacjami chirurgicznymi oraz inne środki uspokajające. Mimo iż lekarz przyznał się do zaaplikowania Jacksonowi niewielkiej ilości leku, w czasie procesu adwokaci oskarżonego stwierdzili, że muzyk był uzależniony od propofolu i sam spowodował swoją śmierć, wstrzykując sobie dodatkową dawkę bez wiedzy lekarza.

Conrad Murray został skazany przez sąd na 4 lata pozbawienia wolności.

Autor: LZ//bgr/k / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | OguzJackson

Pozostałe wiadomości