Kultura i styl

Czerń dla dzieci. "To jak szczepionka, która jest potrzebna, żeby się zahartować"

Kultura i styl

Czerń w ilustracjach dla dzieci. "To jak szczepionka, która jest potrzebna, żeby się zahartować"
tvn24Józef Wilkoń był gościem "Xięgarni"

- Nic tak pięknego, tak trwałego nie wymyślił człowiek, jak książka - mówił w "Xięgarni" grafik, rzeźbiarz, malarz i ilustrator Józef Wilkoń. Artysta podkreślał, że książki są nieśmiertelne. Zdradził też, co sprawia, że dzieci często sięgają po jego publikacje.

Józef Wilkoń opowiedział, w czym tkwi sukces i popularność jego książek dla dzieci. - Dziecko to to samo, co dorosły. Jest tylko znacznie mniejsze, ale od razu się rodzi z dużą głową. Ta głowa jest cholernie pojemna - mówił. - Postępuję z dziećmi normalnie, bez szczebiotu, zdrabniania - tłumaczył.

Artysta mówił, że często w swoich ilustracjach używa czerni i szarości. Jak mówił, robi to świadomie. - Kocham czerń. Ona jest kontrastem do światła i bieli - zaznaczył.

- To jest jak szczepionka, która jest potrzebna organizmowi, żeby się zahartować, umieć zachować w sytuacjach, jakie niesie życie, a nie zawsze są one radosne - wyjaśnił.

Nieśmiertelność książek

Wilkoń wspominał, że zdarzało mu się odmawiać współpracy z zachodnimi wydawnictwami, które - jak mówił - oferują dzieciom "papkę" i "infantylny" przekaz.

Ilustrator wspominał także swoje dzieciństwo. - U mnie w rodzinie starsi czytali młodszym i ojciec opowiadał bajki każdego wieczoru - mówił.

Zdaniem artysty, mimo rozwoju technologii i obycia dzieci z urządzeniami elektronicznymi, książka i tak pozostanie nieśmiertelna. - Nic tak pięknego, tak trwałego nie wymyślił człowiek jako nośnik w kulturze, jak książka - mówił.

Rusinek w "Xięgarni"

W "Xięgarni" nie zabrakło również felietonu Michała Rusinka. Opowiedział o najpiękniejszych wierszach ubiegłego roku nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Cały odcinek "Xięgarni"
Cały odcinek "Xięgarni"tvn24

Autor: nsz/kka,mtom / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości