Kultura i styl

"Pisarz też jest istotą polityczną". Claudia Pineiro gościem "Xięgarni"

Kultura i styl

Claudia Piniero w "Xięgarni"
tvn24Claudia Pineiro to argentyńska powieściopisarka

Kobieta, która przeżyła dyktaturę i własną śmierć. Claudia Pineiro, argentyńska pisarka i scenarzystka, była gościem "Xięgarni" TVN24.

Claudia Pineiro to argentyńska powieściopisarka, scenarzystka i dramatopisarka. Urodziła się w Buenos Aires. Przez lata pracowała jako dziennikarka.

Jest laureatką wielu nagród literackich, między innymi niemieckiej LiBeraturpreis. Autorka książek o tematyce kryminalnej i socjologicznej, ceniona jako twórczyni fikcji literackiej. Jej powieści przetłumaczono na wiele języków, a cztery z nich doczekały się filmowych ekranizacji. W Polsce znana jest jako autorka "Czwartkowych wdów", "Betibu", czy "Okruchów szczęścia".

"Pisarz też jest istotą polityczną"

Jak zauważyła Piniero, nie wszyscy zgadzają się w kwestii odpowiedzialności społecznej literatury. - Uważam, że tak jak pisał Arystoteles człowiek jest istotą polityczną i w związku z tym pisarz też jest istotą polityczną. Świat, który tworzy i o którym chce opowiadać, jest również wyborem politycznym - przekonywała.

Pisarka zapytana została o fakt, że trzy lata temu ogłoszono informację o jej śmierci. - Najważniejsze jest to, że ciągle żyję - stwierdziła. - To nie byłoby takie trudne, gdyby nie moje wcześniejsze doświadczenia. Miałam zakrzepicę mózgu i dłuższy czas spędziłam na intensywnej terapii. A ponieważ zajście miało miejsce po tym epizodzie, to przeżyłam to mocniej. Świadoma byłam granicy między życiem a śmiercią. Inaczej pewnie przyjęłabym to ze śmiechem - oceniła pisarka.

- Co do szczegółów. Któregoś dnia ktoś na Twitterze napisał, że wszedł na Wikipedię i się przestraszył informacją o mojej śmierci. Tyle, że miała się ona zdarzyć w listopadzie, a był wtedy sierpień - mówiła.

Cały odcinek programu "Xięgarnia"
Cały odcinek programu "Xięgarnia"tvn24

Gościem "Xięgarni" był także Borys Lankosz, który opowiedział o swoich ulubionych książkach. W programie wystąpił również Michał Komar.

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Autor: mart//now / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości