Kultura i styl

Chutnik: Jakkolwiek to zabrzmi militarnie, miasto to zawsze pole walki

Kultura i styl

Aktualizacja:
Sylwia Chutnik była gościem "Xięgarni"
tvn24Sylwia Chutnik była gościem "Xięgarni"

- Miasto to zawsze pole walki. Przede wszystkim o przestrzeń i nasz własny indywidualizm w masie ludzkiej - mówiła w 33. wydaniu "Xięgarni" Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna. Autorka "Dzidzi" i "Cwaniar" opowiedziała też m.in. o tym, dlaczego jej spotkania autorskie mogą skończyć się dla niektórych rozczarowaniem.

- Przy okazji jednego ze spotkań autorskich wbijałam się na wyżyny swoich złotych myśli, a po półtorej godziny jedna z pań powiedziała, że czuje się rozczarowana. Spodziewała się, że wyskoczy wczesna Chylińska ze środkowym palcem, a dostała pogadankę dla przedszkolaków - mówiła w TVN24 Sylwia Chutnik.

Status związku "to skomplikowane"

Autorka "Dzidzi" i "Cwaniar" opowiedziała też o tym, co czuje do rodzinnego miasta.

- Miłościo-nienawiścią można po polsku nazwać to uczucie. Status związku: to skomplikowane. Zdecydowanie skłaniam się ku miłości, ale jak to bywa z wielkim romantycznym uczuciem są wzloty i upadki, falowanie i spadanie (...) Ale coś mnie musi ruszać w mieście w ogóle, a w Warszawie w szczególności abym poświęcała tyle energii i na pisanie i działanie i na rzecz i z inspiracji, ale zawsze w środku - przekonywała pisarka w 33. wydaniu "Xięgarni".

Miasto to pole walki

Stwierdziła też, że jej zdaniem miasto to "zawsze pole walki". - Przede wszystkim o przestrzeń i nasz własny indywidualizm w masie ludzkiej (...). Z drugiej strony to także nasza przestrzeń i indywidualizm jeśli chodzi o wybory życiowe i wartości którymi się kierujemy. I zdecydowanie nie o to chodzi, by w mieście jedyną słuszną koncepcją było używanie łokci, czy swoich argumentów i mówienie o nich w sposób agresywny czy przemocowy. Ale fakt jest taki, że jak się nie weźmie pewnych rzeczy "na klatę", to właściwie można się schować w domu i się nie wygra - mówiła Chutnik.

Pisarka i działaczka społeczna

Sylwia Chutnik jest pisarką i działaczką społeczną, laureatką Paszportu "Polityki". Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek. Chutnik należy także do Porozumienia Kobiet 8 Marca. Jej pierwsza powieść "Kieszonkowy atlas kobiet", opowiadająca o życiu w jednej z warszawskich kamienic, została wydana w 2008 r.

"Xięgarnia" to cykl rozmów z najwybitniejszymi i najbardziej popularnymi polskimi pisarzami. Najbliższy odcinek w sobotę o godz. 18.00 w TVN24.

Sylwia Chutnik w "Xięgarni"
Sylwia Chutnik w "Xięgarni"tvn24

Autor: db,kde//kdj/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości