Nie żyje Carlos Saura. Mistrz hiszpańskiego kina miał 91 lat

Autor:
kgo//az
Źródło:
"El Pais", Reuters

W wieku 91 lat zmarł Carlos Saura, jeden z najbardziej rozpoznawalnych hiszpańskich reżyserów. Stworzył takie filmy, jak "Nakarmić kruki", "Carmen", "Mama ma sto lat" czy "Tango". W czasach reżimu frankistowskiego aktywnie sprzeciwiał się cenzurze. 

O śmierci reżysera poinformowała Hiszpańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. "Saura, jeden z najważniejszych twórców w historii hiszpańskiego kina, zmarł dziś w swoim domu w wieku 91 lat, otoczony najbliższymi. Jego najnowszy film 'Las paredes hablan' miał premierę w ostatni piątek, co świadczy o jego niestrudzonej działalności i zamiłowaniu do swojego zawodu aż do ostatniej chwili" - przekazała organizacja we wpisie opublikowanym na Twitterze w piątek 10 lutego. Przyczyna śmierci reżysera nie została podana.

Carlos Saura - kim był?

Urodzony w 1932 roku Saura pierwsze kroki w świecie sztuki stawiał jako fotograf. Ukończył Instytut Kinematografii w Madrycie, później został w nim wykładowcą. To tam nakręcił pierwsze filmy, w tym dokument o swoim starszym bracie. W 1963 roku z uczelni usunął go reżim generała Franco, którego rządom i wprowadzonej w tych czasach cenzurze artysta otwarcie się sprzeciwiał.

Międzynarodową sławę zapewnił Saurze film "Polowanie" z 1966 roku. Reżyser był laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Złotej Palmy za "Carmen" (1983) i "Nakarmić kruki" (1976) czy berlińskiego Złotego Niedźwiedzia za "Szybciej, szybciej" (1981). Dwa filmy Saury nominowane były do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny: w 1979 roku nominację otrzymał film "Mama ma sto lat", w roku 1988 - "Tango".

Jak podkreśla "El Pais", przez krytyków Saura zaliczany jest do kwartetu wielkich hiszpańskich mistrzów kina, wśród których wymienia się również Luisa Buñuela, Luisa Garcíę Berlangę i Pedro Almodóvara.

Autor:kgo//az

Źródło: "El Pais", Reuters

Pozostałe wiadomości