Polka nagrodzona w Cannes

Kultura i styl

Zwiastun nagrodzonej w Cannes "Duszyczki" Barbary RupikŁódzka Szkoła Filmowa
wideo 2/36

Barbara Rupik otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Cinéfondation w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za swoją animację "Duszyczka".

Spośród ponad dwóch tysięcy zgłoszeń do 22. edycji konkursu Cinéfondation zakwalifikowano siedemnaście filmów studenckich. Przewodniczącą tegorocznego jury Cinéfondation jest francuska reżyserka Claire Denis (to samo jury ocenia filmy w konkursie krótkich metraży).

Urodzona w 1992 roku Rupik jest absolwentką katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie studiuje na kierunku film animowany i efekty specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi. "Duszyczka" jest trzecim tytułem w jej dorobku.

"Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie" - czytamy w opisie "Duszyczki", która wyprodukowana została w łódzkiej filmówce.

Francuzka z pierwszą nagrodą

Film zdobył trzecie miejsce w canneńskiej sekcji ex aequo z "Ambience" w reżyserii Wisama al-Jafariego ze Szkoły Dar Al-Kalima University College of Arts and Culture (Palestyna). Twórcy obu filmów otrzymali po 7,5 tysiąca euro.

Drugie miejsce zajął Richard Van ze szkoły California Institute of the Arts (USA), autor filmu "Hieu". Amerykanin otrzymał nagrodę w wysokości 11,25 tysiąca euro. A zwyciężczynią sekcji jest Louise Courvoisier ze szkoły La CinéFabrique (Francja), która nakręciła "Mano A Mano". Otrzymała 15 tysięcy euro oraz ma zagwarantowany pokaz swojego pierwszego filmu pełnometrażowego na festiwalu w Cannes.

72. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes trwa w dniach 14-25 maja.

Autor: tmw//kg / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, TV i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi

Tagi:
Raporty: