Alejandro Gonzalez Inarritu przewodniczącym jury w Cannes

Kultura i styl


Oscarowy rekordzista, autor poruszających filmów niezależnych i oscarowych hitów - Alejandro Gonzalez Inarritu został przewodniczącym tegorocznego Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Alejandro Inarritu, twórca takich dzieł jak "Amores perros ", "21 gramów" czy "Birdmana", wróci w tym roku nad Lazurowe Wybrzeże w zupełnie nowej dla siebie roli.

55-letni Meksykanin, który zdobył reżyserską Złotą Palmę w 2006 roku za "Babel", będzie tegorocznym przewodniczącym jury Konkursu Głównego canneńskiego święta kina.

W 2015 roku został nominowany do Oscara za reżyserię "Birdmana". Inarritu nie dość, że wygrał wówczas statuetkę za reżyserię, to odebrał także nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy film i najlepszy scenariusz. Drugiego reżyserskiego Oscara odebrał rok później za "Zjawę". W 2018 roku otrzymał bardzo rzadkie wyróżnienie (razem z Emmanuelem Lubezkim) Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej - specjalnym Oscarem za instalację artystyczną w technice VR "Carne y Arena" ("Ciało i piasek"). Wcześniej takiego Oscara otrzymał w 1996 roku John Lasseter za techniki wykorzystane w "Toy Story".

72. odsłona święta kina

W komunikacie prezydenta MFF w Cannes Pierre’a Lescure’a podkreślono, że canneński festiwal poprzez obecność meksykańskiego mistrza obejmuje wszystkie rodzaje kina. Zaznaczono, że podczas tegorocznej edycji meksykańska kinematografia zajmie szczególne miejsce.

Pełen skład jurorski Konkursu Głównego 72. MFF w Cannes zostanie ogłoszony bliżej festiwalu.

W 2018 roku szefową jury była australijska aktorka Cate Blanchett. Złotą Palmę odebrał japoński reżyser Koreeda Hirokazu za dramat "Shoplifters" (polski, festiwalowy tytuł "Złodziejaszki"; film nie trafił do polskich kin).

72. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.

Autor: tmw//kg / Źródło: Reuters, tvn24.pl