TVN24 | Kultura i styl

Burke Shelley nie żyje. Muzyka pożegnał Lars Ulrich z Metalliki

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mbl//mro
Źródło:
ultimateclassicrock.com, Facebook
Burke Shelley nie żyje
Burke Shelley nie żyje
wideo 2/2
Burke Shelley nie żyje

Burke Shelley, wokalista i basista walijskiego zespołu Budgie, nie żyje. Artysta miał 71 lat. O śmieci muzyka poinformowała jego córka Ela Shelley na facebookowej grupie, zrzeszającej fanów zespołu.

"Z wielkim smutkiem chciałabym poinformować o śmierci mojego ojca Johna Burke'a Shelleya. Zmarł we śnie w Szpitalu Heath w swoim rodzinnym mieście Cardiff. Miał 71 lat. Prosimy o uszanowanie rodziny w tym trudnym czasie" - napisała Ela Shelley 11 stycznia o północy na Facebooku, w imieniu czworga dzieci piosenkarza. Wpis podpisano ich imionami - Ela, Osian, Dimitri and Nathaniel.

Muzyka pożegnał w Instagram Stories współzałożyciel zespołu Metallice Lars Ulrich. "Dziękuję ci Burke, za wszystko co zrobiłeś dla muzyki heavy i za to, że Metellica miała zaszczyć zagrać dwie współtworzone przez ciebie piosenki 'Breadfan' i 'Crash Course In Brain Surgery'" - czytamy.

Burke Shelley miał kłopoty z sercem

Chociaż nie podano oficjalnej przyczyny śmierci Shelleya, wiadomo że zmagał się on z problemami zdrowotnymi. W 2010 roku zdiagnozowano u niego 6-centymetrowego tętniaka aorty. Lider Budgie przeszedł wtedy operację, która zakończyła się sukcesem, ale problem powrócił w 2020 roku.

- Lekarze poinformowali mi że mam kolejnego tętniaka aorty, bardziej niebezpiecznego niż poprzedni - mówił Shelley w rozmowie z walijskimi mediami. Wokalista nie zdecydował się jednak na kolejną operację.

"Nie chcę zostać kaleką. Wierzę w Boga i nie martwię się tym, co się ze mną stanie. Pójdę tam, gdzie on zadecyduje mnie zabrać, a w międzyczasie będę kontynuował to, co robię do tej pory. Proste" - zadeklarował.

Ela Shelley o śmierci ojcaFacebook

Basista i wokalista

Burke Shelley współzałożył zespół Budgie w 1967 roku. Został wokalistą i basistą. Początkowo grupa nosiła nazwę Hills Contemporary Grass. W czasie gdy nazwa się zmieniła, grupa ukształtowała swój styl muzyczny. Stała się jednym z najważniejszych prekursorów nurtu zwanego New Wave of British Heavy Metal.

Budgie wydało pierwszy album w 1971 roku. W 1980 zespół grał przed koncertami Ozzy'ego Osbourna w ramach europejskiej trasy koncertowej. W latach 80. Metallica wypuściła dwa covery utworów Budgie - "Crash Course in Brain Surgery" i "Breadfan".

W późniejszych latach Budgie przeszło na łagodniejszy styl rockowy. W 2006 roku muzycy wydali ostatnią płytę "You're All Living in Cuckooland".

Autor:mbl//mro

Źródło: ultimateclassicrock.com, Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Ian Dickson/Redferns/Getty Images

Pozostałe wiadomości