"Budowniczy i dekonstruktor polskich mitów narodowych"

[object Object]
Zmarł Andrzej Wajda. "Odchodzi wielki człowiek, wielki Polak"Fakty TVN
wideo 2/20

"Legenda i klasyk kina" - tak białoruskie agencje i portale informacyjne nazywają Andrzeja Wajdę w poniedziałkowych depeszach i publikacjach o śmierci polskiego reżysera.

"Legendarnym reżyserem" nazywa Wajdę białoruska agencja BiełTA. "Wajda to uznany klasyk kina światowego. W ciągu niemal pół wieku pracy w kinematografii nakręcił ponad 40 filmów fabularnych i telewizyjnych" - podkreśla na stronie internetowej agencja Interfax-Zachód.

Portal Tut.by przypomina, że w 2010 r. Wajda otrzymał tytuł doktora honoris causa Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki, a także - w tym samym roku - Order Przyjaźni od ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa "za istotny wkład w rozwój stosunków rosyjsko-polskich w dziedzinie kultury".

"Budowniczy i dekonstruktor"

Białoruskie media przypominają najważniejsze dzieła Wajdy, a także odnotowują, że w 2011 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Budowniczy i dekonstruktor polskich mitów narodowych" - tak pisze na stronie internetowej Radio Swaboda. "Nikt w Polsce nie ma wątpliwości, że Wajda to najwybitniejszy polski reżyser. Za granicą myślą o nim podobnie" - zauważa Jan Maksymiuk, dziennikarz białoruskiej redakcji radia.

"W ponad 60-letniej karierze Andrzeja Wajdy były i błędy, i mniej lub bardziej nieudane filmy, ale najważniejsze dzieła 90-letniego twórcy pozostawiły trwały ślad w polskiej kulturze" - podsumowuje Maksymiuk.

Nagroda za obronę praw człowieka

Opozycyjny portal Karta'97 przypomina, że "reżyser zawsze interesował się sytuacją na Białorusi i popierał demokratyczne przemiany w tym kraju", zaś w 2014 r. wręczał nagrodę Karty za obronę praw człowieka im. Wiktara Iwaszkewicza, przyznaną białoruskiej grupie Teatr Wolny.

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: belta.by, svaboda.org, interfax.by

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości