Zmarł Bohdan Butenko. "Artysta o doświadczeniu mistrza i wyobraźni dziecka"

Kultura i styl


Zmarł znany rysownik i ilustrator Bohdan Butenko - podał w środę kwartalnik "Przekrój". "Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość" - napisał magazyn, z którym Butenko był związany. Artysta miał 88 lat.

Bohdan Butenko zmarł w poniedziałek. Informację o jego śmierci przekazał w środę kwartalnik "Przekrój", z którym artysta współpracował.

Magazyn opisuje, że co kwartał - kiedy Butenko przynosił swoje rysunki - "rozlegały się westchnienia zachwytu lub śmiech albo jedno przez drugie". Podkreśla, że jego dzieła były "za każdym razem zaskakujące". Opisuje je jako "narysowane ręką artysty o doświadczeniu mistrza i wyobraźni dziecka, człowieka mającego odwagę stroić żarty oraz odwracać sprawy do góry nogami i dysponującego warsztatem oraz wyczuciem, dzięki którym te żarty zawsze się udawały".

Kwartalnik "Przekrój" poinformował o śmierci Bohdana ButenkiFacebook/Kwartalnik Przekrój

Ilustrator setek książek, "ojciec" Gucia i Cezara

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy, gdzie mieszkał tylko przez osiem lat. W październiku 1939 roku przeniósł się do Warszawy.

Ukończył tu najpierw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Szuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk pięknych). Dyplom obronił w pracowni legendarnego rysownika Jana Marcina Szancera. Po ukończeniu studiów prawie dziesięć lat pracował w wydawnictwie Nasza Księgarnia, gdzie był redaktorem artystycznym.

Zasłynął jako ilustrator ponad dwustu książek, a także jako autor wielu własnych przedsięwzięć wydawniczych. Współpracował z wieloma wydawnictwami w kraju i za granicą oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży. Stworzył między innymi postaci Gucia i Cezara, Gapiszona oraz Kwapiszona, które w 2011 roku znalazły się na znaczkach Poczty Polskiej.

W 2012 roku został kawalerem przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu.

W jego dorobku artystycznym znalazły się także plakaty filmowe, rysunki satyryczne, projekty scenografii, między innymi dla Kabaretu Starszych Panów.

Autor: akr//rzw / Źródło: tvn24.pl, przekroj.pl, butenko.pl