Kultura i styl

Nie żyje Bogusław Kaczyński. Miał 73 lata

Kultura i styl

Nie żyje Bogusław Kaczyński. Miał 73 lata
tvn24Bogusław Kaczyński urodził się w 1942 roku

Popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce, krytyk i publicysta muzyczny Bogusław Kaczyński nie żyje. Zmarł w Warszawie w wieku 73 lat.

Bogusław Kaczyński był publicystą muzycznym i konferansjerem, popularyzatorem opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

Chorował od lat

Chorował od wielu lat. W 2007 r. przeszedł udar mózgu. Doprowadziło to do częściowej utraty zdolności mówienia i paraliżu prawej strony ciała. Większość powikłań po udarze ustąpiła w wyniku intensywnej rehabilitacji. Przed kilkoma dniami dziennikarz przeszedł kolejny udar mózgu.

"Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru, jednak byłem przekonany, że jego niezwykła wola życia pozwoli mu go przezwyciężyć. Nie udało się. Bogusław Kaczyński miał nieocenione zasługi w popularyzacji muzyki poważnej. Opowiadał o niej ze swadą i wielką kompetencją" - przekazał na Facebooku doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy Tadeusz Deszkiewicz, krytyk muzyczny i publicysta.

Właśnie dotarła do mnie bardzo smutna wiadomość o śmierci Bogusława Kaczyńskiego. Kilka dni temu doznał kolejnego udaru,...

Posted by Tadeusz Deszkiewicz on 21 stycznia 2016

Osobowość telewizyjna

Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 r. w Białej Podlaskiej. To jedna z największych polskich osobowości telewizyjnych. Był autorem wielu recenzji, felietonów, audycji radiowych i telewizyjnych.

- Moim największym sukcesem w życiu jest to, że udało mi się zrealizować moje dziecięce marzenia. Chciałem być artystą, chciałem być sławny, chciałem, aby świat leżał u moich stóp - a to wszystko dzięki muzyce - mówił o sobie Kaczyński.

Specjalne sukcesy i dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth (ponad 1000 przedstawień), wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia". Jego tournee wiodło przez cztery kontynenty: od Pekinu, Ułan Bator i Moskwy poprzez Wiedeń, Rzym, Florencję, Neapol, Mediolan, Genewę, Paryż, Londyn, Sztokholm, Berlin, Monachium, Pragę, Budapeszt, Madryt, Istambuł, Hawanę, Nowy Jork, Chicago, Boston, Miami do Toronto, Montrealu, Edmonton i Vancouver. Był też autorem serii płytowej "Bogusław Kaczyński - Złota Kolekcja".

"Zrobił więcej dla opery niż ktokolwiek inny"

- Kaczyński zrobił dla sztuki operowej więcej niż ktokolwiek w jej dziejach w naszym kraju - mówił o nim krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński.

Od 1970 r. Kaczyński był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, koncerty noworoczne z Wiednia, konkursy Eurowizji i wiele innych.

W latach 90. był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, w latach 1994-1998 dyrektorem Teatru Muzycznego Roma. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, od lat - dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Nie żyje Bogusław Kaczyński. Wspomnienie ministra kultury
Nie żyje Bogusław Kaczyński. Wspomnienie ministra kulturytvn24

Autor: kło//kk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości