TVN24 | Kultura i styl

Betty White zmarła trzy tygodnie przed 100. urodzinami. Podano przyczynę śmierci

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
CNN News, NME, tvn24.pl

Betty White była jedną z najwybitniejszych aktorek komediowych. Zmarła 31 grudnia w wieku 99 lat. W poniedziałek opublikowano oficjalną przyczynę śmierci.

Betty White jedna z najwybitniejszych aktorek komediowych w historii zmarła 31 grudnia - niecałe trzy tygodnie przed setnymi urodzinami. Jak informują amerykańskie media, weteranka amerykańskiej telewizji sześć dni przed śmiercią doznała udaru mózgu. 

Dziennikarze CNN, którzy widzieli akt zgonu aktorki, informują, że to właśnie udar został stwierdzony jako oficjalna przyczyna zgonu. Portal TMZ, który w poniedziałek opublikował zdjęcie z dokumentem, powołując się na "źródła bliskie sprawie", twierdzi, że aktorka była świadoma i przytomna po udarze i zmarła "spokojnie we śnie w swoim domu". W akcie zgonu stwierdzono również, że White nie miała żadnych innych dolegliwości, które mogłyby przyczynić się do jej śmierci.

CNN informuje, że o ile pogrzeb White będzie ceremonią prywatną, to na 17 stycznia - w dzień setnych urodzin aktorki - zorganizowane zostanie ogólnokrajowe wydarzenie, które ją upamiętni. W 900 kinach w całych Stanach Zjednoczonych zostanie wyświetlony film o White. 

"Złotka" czyli Betty White (druga od prawej) i spółkaABC Photo Archives/Disney General Entertainment Content/Getty Images

Betty White - jedna z największych legend amerykańskiej telewizji

Betty White, laureatka między innymi pięciu nagród Emmy i jednej Grammy, debiutowała w 1939 roku i przeszła do historii przemysłu rozrywkowego jako artystka o najdłuższej karierze zawodowej. Portal IMDb informuje, że ostatnią rolę zagrała w krótkometrażowej animacji Pixara "Forky Asks a Questions" w 2019 roku, co daje 80-letnią karierę aktorską. Do Księgi Rekordów Guinnessa trafiła w dzień swoich 95. urodzin w 2017 roku, dzięki najdłuższej kobiecej karierze telewizyjnej w historii. Przez Amerykanów określana była jako "skarb narodowy".

31 grudnia, kilka godzin po śmierci aktorki, wyemitowany został ponownie odcinek "Saturday Night Live" z 2010 roku, którego była gospodynią. 88-letnia wówczas White została zaproszona do programu w wyniku petycji, jaką podpisało prawie pół miliona jej fanów. Tym samym stała się najstarszą osobą, która prowadziła "SNL". Występ przyniósł jej piątą w karierze nagrodę Emmy. Jej ostatnią dużą rolą telewizyjną była postać Elki Ostrovsky w "Rozpalić Cleveland" u boku Valerie Bertinelli, Wendie Malick oraz Jane Leeves. 

Autor:tmw\mtom

Źródło: CNN News, NME, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Billy Bennight II/Photoshot/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości