Kultura i styl

Tomasz Wasilewski ze Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz

Kultura i styl


Polski reżyser Tomasz Wasilewski otrzymał w sobotę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Wasilewski pokazał w Berlinie swój najnowszy film "Zjednoczone stany miłości".

36-letni Tomasz Wasilewski jest absolwentem reżyserii filmowej i telewizyjnej na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi.

Trudne lata transformacji

Jego film "Zjednoczone stany miłości", który jest polsko-szwedzką koprodukcją, otrzymał świetne recenzje krytyków od razu po wczorajszej premierze. W sobotę został natomiast wyróżniony przez jury konkursu za najlepszy scenariusz.

Akcja filmu Tomasza Wasilewskiego toczy się w Polsce na początku 1990 roku.

Jego bohaterkami, które grają Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak i Marta Nieradkiewicz, są cztery kobiety z miasteczka na prowincji, które chcą zmienić swoje życie i próbują dopasować się do nowej rzeczywistości, lat transformacji.

Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną - prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Iza, siostra Marzeny, jest zaś dyrektorką szkoły, która wdaje się w romans z ojcem jednej z uczennic.

Włoch zwycięzcą Berlinale

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych na świecie.

Zwycięzcą jego 66. edycji został w sobotę dokumentalny film włoskiego reżysera Gianfranco Rosiego "Fuocoammare". Opowiadający o dramacie uchodźców na wyspie Lampedusa obraz wyróżniony został Złotym Niedźwiedziem Berlinale.

Za najlepszego reżysera jury 66. Berlinale uznało Francuzkę Mię Hansen-Loeve reżyserkę filmu "L'avenir".

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości