TVN24 | Kultura i styl

Berlinale wprowadza środki ostrożności w związku z epidemią koronawirusa

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/adso
Źródło:
tvn24.pl

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - jednej z pięciu najważniejszych tego typu imprez świata - poinformowali o wprowadzeniu środków ostrożności w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. "Jesteśmy w ciągłym kontakcie z Instytutem Roberta Kocha oraz berlińskimi urzędami do spraw zdrowia" - poinformowano na oficjalnej stronie Berlinale. 

W czwartek po raz 70. ruszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, potocznie określany jako Berlinale. Organizatorzy jednego z pięciu najważniejszych tego typu wydarzeń świata (obok festiwali Sundance, w Cannes, Wenecji i Toronto) poinformowali w poniedziałek o wprowadzeniu wstępnych środków ostrożności w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem? Czytaj >>>

"Aby zapewnić zalecaną higienę rąk, we wszystkich miejscach festiwalu sanitariaty zostaną wyposażone w środki dezynfekujące" - czytamy w komunikacie prasowym festiwalu. "Współpracownicy i goście festiwalu zostaną poinformowani o podejmowanych środkach, procedurach, które należy podjąć i kanałach zgłaszania podejrzanych przypadków zachorowania" - podkreślono.

Organizatorzy przekazali, że ewentualne przypadki zachorowań, które będą łączone z objawami koronawirusa, zostaną zbadane przez Berliński Instytut Wirusologii i przygotowana została specjalnie wyizolowana jednostka w szpitalu Chartité.

"Rozważa się wprowadzenie kolejnych możliwych środków ostrożności"

"Goście festiwalu, którzy przylecą z Chin bądź terytoriów dotkniętych koronawirusem, jeszcze na lotnisku otrzymają kompleksowe informacje od pracowników Instytutu Roberta Kocha" - poinformowano. Instytut Roberta Kocha jest federalną agencją niemiecką, zajmującą się badaniem i profilaktyką chorób zakaźnych.

"Jesteśmy w bliskim kontakcie z Instytutem Roberta Kocha i berlińskimi urzędami do spraw zdrowia. W zależności od oceny ryzyka, rozważa się wprowadzenie kolejnych możliwych środków ostrożności" - zaznaczono.

Ceremonia otwarcia 70. edycji Berlinale odbędzie się w czwartek, 20 lutego. Do 1 marca zaprezentowane zostaną 342 filmy, z czego 18 w konkursie głównym. Te ostatnie oceni jury pod przewodnictwem Jeremy'ego Ironsa.

Koronawirus SARS-CoV-2

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Jej objawy to gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS wywołanego przez innego koronawirusa.

Koronawirus został wykryty chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei w grudniu 2019 roku. Jego źródło nie jest pewne, ale prawdopodobnie pochodzi od nielegalnie sprzedawanych dzikich zwierząt na targu ryb i owoców morza w Wuhanie.

Autor:tmw/adso

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości