Książka Michelle Obamy może przejść do historii

TVN24


"Becoming. Moja historia" Michelle Obamy może stać się najlepiej sprzedającą się książką wspomnieniową i autobiograficzną w historii - piszą światowe media po tym, jak jej wydawca poinformował, że na całym świecie kupiło ją już ponad 10 milionów osób.

Agencja Reutera i brytyjski nadawca BBC, pisząc o wydawniczym sukcesie książki, powołują się na niemieckiego wydawcę - firmę Bertelsmann, będącą właścicielem Penguin Random House, nakładem którego autobiografia się ukazała. Ponad dziesięciomilionowa sprzedaż dotyczy książki we wszystkich jej formach (także elektronicznych) na całym świecie.

"Becoming. Moja historia" pojawiła się w sprzedaży na wielu rynkach w listopadzie ubiegłego roku (w Polsce w lutym tego roku).

Wydawnictwo za same prawa do książki zapłaciło byłej pierwszej damie Stanów Zjednoczonych ponad 60 mln dolarów.

BBC News, powołując się na dane Nielsena, który monitoruje rynek książkowy w Wielkiej Brytanii, wskazuje, że książka Obamy znajduje się na 11. miejscu na liście 20 najlepiej sprzedających się biografii i wspomnień. Na Wyspach sprzedano jak dotąd 618 tysięcy egzemplarzy książki.

Rekordowa sprzedaż

"Becoming. Moja historia" stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie zaledwie w 15 dni od ukazania się na rynku, ustanawiając nowy rekord tamtejszego rynku. Była też najlepiej sprzedającą się książką ubiegłego roku na rynku północnoamerykańskim.

CZYTAJ TEKST MONIKI WINIARSKIEJ "Z 'CZARNEGO GETTA' DO BIAŁEGO DOMU. STAJĄC SIĘ MICHELLE" W MAGAZYNIE TVN24

Thomas Rabe - prezes Bertelsmanna - wyraził nadzieję, że może jeszcze w tym roku ukażą się wspomnienia Baracka Obamy. Prezes niemieckiej firmy wyznał, że książka autorstwa byłego prezydenta może powtórzyć ogromny sukces komercyjny "Becoming. Moja historia".

"Becoming..." opisuje doświadczenia Michelle Obamy, które ją ukształtowały: od dzieciństwa w południowym Chicago, przez lata pracy na kierowniczym stanowisku, kiedy godziła macierzyństwo z karierą, aż do czasu spędzonego w najsłynniejszym domu świata.

Opisuje, jak ona i jej mąż znaleźli się w centrum zainteresowania światowych mediów i jak wyglądało ich życie w Białym Domu przez osiem lat, kiedy - jak mówi - poznawała Amerykę, zaś Ameryka poznawała ją.

Autor: tmw/adso/kwoj / Źródło: Reuters, BBC