Kultura i styl

"Osoba o niezwykłej charyzmie". Gwiazdor "Bożego Ciała" z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego

Kultura i styl

[object Object]
Bartosz Bielenia laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2019tvn24
wideo 2/22

Bartosz Bielenia, który wzbudził zachwyt rolą w najnowszym filmie Jana Komasy "Boże Ciało", został doceniony Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego 2019. Przewodnicząca kapituły Maja Komorowska poinformowała, że wyróżnienie 27-letniemu aktorowi przyznano jednogłośnie.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawana od 1969 r., jest wyróżnieniem dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. Jej laureatami mogą zostać artyści, którzy nie skończyli 35 lat i wyróżnili się zagranymi w ostatnim roku rolami.

Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek późnym wieczorem w stołecznym kinie Elektronik. Podczas uroczystości Maja Komorowska, przewodnicząca jury, przekazała statuetkę projektu Pawła Althamera laureatowi nagrody, wyłonionemu spośród piątki nominowanych aktorów. Dyplomy nominowanym wręczyła Agnieszka Holland.

"Wybraliśmy osobę o niezwykłej charyzmie"

Komorowska podkreśliła, że "wszyscy nominowani zagrali bardzo ciekawe role i najchętniej jury rozdałoby więcej statuetek, ale mogą wskazać tylko jedno nazwisko".

- Wybraliśmy osobę o niezwykłej charyzmie, która stworzyła bardzo dopracowaną, poruszającą kreację. Na ekranie widać ogrom pracy włożony w tę rolę, a tak naprawdę nie w rolę, a w realnego człowieka, którego widzimy na ekranie. Człowieka złożonego, którego historii w pełni nie poznajemy, ale wierzymy w niego dzięki prawdzie emocji - mówiła przewodnicząca jury.

- Oglądamy kreację śmiałą, mamy wrażenie, że korzystającą z prywatnych uczuć, doznań. Jej prawdę widzimy w spojrzeniu, w ruchu - podkreśliła. Komorowska dodała, że Bielenia "nie bał się ryzyka i uwierzył w powierzoną mu rolę i poświęcił się jej". Nagrodę przyznano mu jednogłośnie.

Zwiastun filmu Jana Komasy "Boże Ciało"
Zwiastun filmu Jana Komasy "Boże Ciało"Kino Świat

"Ogromna nobilitacja"

Tegoroczny laureat Bartosz Bielenia (rocznik 1992) został doceniony za rolę w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy. Zagrał dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje omyłkowo wzięty za księdza i, konsekwentnie go udając, zaczyna sprawować posługę kapłańską w niewielkiej parafii.

Kreacja ta przyniosła mu już m.in. nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie. Bielenia jest ponadto laureatem nagrody w kategorii odkrycie aktorskie na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz Wyróżnienia Specjalnego dla aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" w Krakowie (2016 r.).

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, że nagroda jest dla niego "ogromną nobilitacją". Jak mówił, praca nad filmem Komasy "nie różniła się niczym od jego zwyczajowej pracy, w której stara się używać empatii i wyobraźni do kreowania postaci, a później stara się ją szczerze grać". - Staram się szukać w tekście tego, co z niego płynie i jaki tam człowiek jest, jakie przeczucie człowieka jest tam zapisane, i je potem rozwijać - wskazał.

Pytany, kim jest dla niego Cybulski, powiedział, że "wielką filmową osobowością, która była wyjątkowa dla swego czasu".

Wśród nominowanych do nagrody, oprócz Bieleni, byli: Maria Dębska, Eliza Rycembel, Sebastian Fabijański i Piotr Żurawski.

Katarzyna Figura i Andrzej Chyra z Nagrodami Specjalnymi

Podczas wtorkowej gali wręczono także Nagrody Specjalne, które kapituła przyznała z okazji 50-lecia Nagrody. Odebrali je: Katarzyna Figura i Andrzej Chyra.

Nagród im. Z. Cybulskiego nie przyznano w stanie wojennym (za ten okres nagrody specjalne w 2009 r. otrzymali Bogusław Linda i Joanna Szczepkowska) oraz w latach 1995-2005. Właśnie za osiągnięcia z tego dziesięciolecia wyróżnieni zostali Figura i Chyra. Organizatorzy wskazali role Figury z 1997 r. ("Historie miłosne", "Kiler", "Słoneczny zegar") oraz rolę Chyry w "Długu" Krzysztofa Krauzego z 1999 roku.

Tego wieczoru przyznano także Nagrodę im. Bolesława Michałka 2018/2019 dla najlepszej książki filmowej ubiegłego roku. Otrzymała ją Justyna Jaworska za książkę "Piękne widoki, panowie, stąd macie. O kinie polskiego sockonsumpcjonizmu".

Podczas gali symbolicznie pożegnano zmarłych operatorów filmowych Jerzego Wójcika i Witolda Sobocińskiego, którzy byli członkami kapituły.

Od Olbrychskiego do Bieleni

Pierwszym laureatem nagrody był Daniel Olbrychski. W latach 1969-95 przyznawało ją pismo "Ekran". W 2005 r., po 10 latach przerwy, przejęła ją Fundacja Kino. Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia byli m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Agnieszka Żulewska i Marta Nieradkiewicz.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości