Arnold Schwarzenegger otwarcie przyznał, jakie brał sterydy. "Nie idźcie tą drogą"

Autor:
jdw//az
Źródło:
Men's Health, PAP
Arnold Schwarzenegger wręcza nagrody zwycięzcom zawodów kulturystycznych Arnold Classic
Arnold Schwarzenegger wręcza nagrody zwycięzcom zawodów kulturystycznych Arnold ClassicReuters Archive
wideo 2/5
arnold

Arnold Schwarzenegger opowiedział o swoich doświadczeniach z dopingiem i sterydami w opublikowanej w środę rozmowie z magazynem "Men's Health". Choć sam sięgał po takie środki, teraz przestrzega przed ich używaniem. - Nie idźcie tą drogą - apeluje.

Schwarzenegger od lat szczerze przyznaje, że w czasach swojej kariery kulturystycznej sięgał po doping. Jak jednak zaznacza aktor, wówczas przyjmowanie sterydów nie było zakazane - ustawę dotyczącą sterydów anabolicznych wprowadzono bowiem w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1990 roku. Siedmiokrotny zdobywca tytułu Mr Olympia, przyznawanego podczas najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych, podkreśla też, że środki brał pod kontrolą lekarzy.

W przeszłości były gubernator Kalifornii unikał precyzowania, jakie leki stosował. Teraz, w opublikowanej w środę rozmowie z magazynem "Men's Health", poinformował, ile testosteronu i dianabolu dziennie przyjmował. Przestrzega innych sportowców przed pójściem w jego ślady.

Arnold Schwarzenegger przestrzega przed stosowaniem sterydów

- Kulturystyka zawsze była uważana za bezpieczny sport, ale teraz tak nie jest. Teraz ludzie umierają. Umierają z powodu przedawkowania leków i nie wiedzą, co do cholery robią - stwierdził Schwarzenegger, tłumacząc, że od pewnego czasu obserwuje niebezpieczny wzrost zainteresowania sterydami wśród sportowców, którzy przyjmując podobne środki, nie konsultują tego z lekarzami i "słuchają szarlatanów". - Nie idźcie tą drogą - zaapelował.

Arnold SchwarzeneggerHulton Archive/Getty Images

Zdaniem aktora "obecnie żyjemy w czasach, w których szuka się łatwych sposobów na zarabianie pieniędzy, szybkiej drogi do wzbogacenia czy zostania influencerem". Przestrzega on jednak przed używaniem dopingu jako środka do osiągnięcia tych i innych celów. - Jeśli nadużywasz swojego ciała, później będziesz tego żałować - zaznacza. Jak podkreśla, chce, "by młodzi ludzie wiedzieli, że widział osoby, które musiały przejść transplantacje nerki i ogromnie cierpiały" z powodu stosowania sterydów.

ZOBACZ TEŻ: Arnold Schwarzenegger chciał pomóc sąsiadom i załatał dziurę w drodze. Miasto tłumaczy, że to wykop techniczny

Kariera Arnolda Schwarzeneggera

Przygodę z kulturystyką Schwarzenegger rozpoczął już w wieku 15 lat. Zaledwie pięć lat później zdobył tytuł Mr Universe podczas organizowanych przez National Amateur Body-Builders' Association zawodów. W ciągu swojej kariery aż siedem razy zwyciężył też w prestiżowym konkursie Mr Olympia. Przez fanów uznawany jest za jednego z najwybitniejszych zawodników.

Arnold Schwarzenegger w pierwszej części "Terminatora" z 1984 r.materiały prasowe

Sukcesy w kulturystyce przyczyniły się także do późniejszego rozwoju kariery aktorskiej Schwarzeneggera. W 1982 roku wcielił się on w postać muskularnego wojownika w kinowym hicie "Conan Barbarzyńca". Dwa lata później swoją premierę miał dreszczowiec "Terminator", który zapewnił aktorowi międzynarodową popularność. Sukces tej produkcji Jamesa Camerona zaowocował powstaniem pięciu kolejnych części serii z Schwarzeneggerem w roli głównej.

ZOBACZ TEŻ: Sylwetkę na lato buduje się wiele miesięcy. Eksperci ostrzegają przed stosowaniem leków i suplementów

Autor:jdw//az

Źródło: Men's Health, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hulton Archive/Getty Images

Pozostałe wiadomości