Apple kupi słuchawki Dr Dre? Chce zapłacić 3 mld dolarów

Kultura i styl

materiały prasoweSprzedaż słuchawek Beats by Dr Dre pomogła raperowi zgromadzić na koncie 550 mln dol.

Apple finalizuje negocjacje w sprawie przejęcia Beats Electronics, firmy rapera Dr Dre, który stworzył najpopularniejsze na rynku słuchawki Beats by Dre i serwis streamingu muzyki. Jeśli dojdzie do transakcji, będzie to największy zakup w historii Apple, która chce zapłacić 3,2 mld dolarów.

- To naprawdę zagadka. Dziś kupuje się firmy, by zdobyć technologie lub klientów, których nie ma nikt inny. Muszą mieć w tym jakiś ukryty cel - tak James McQuivey, analityk firmy Forrester, zareagował na wieść o planowanym przejęciu Beats Electronics przez Apple.

Analitycy oceniają, że ten niespodziewany ruch Apple ma na celu zdobycie silniejszej pozycji w branży akcesoriów muzycznych i wzmocnienie internetowej oferty muzycznej. Bo Beats Electronics (wyceniana na ok. 2 mld dolarów) to dwa rynkowe segmenty - słuchawki premium i serwis streamingu muzyki. Firma ma około 70 proc. rynku słuchawek i ok. 100 tys. użytkowników serwisu, który wystartował w styczniu.

Beats by Dre ma ok. 70 proc. rynku słuchawekBeats Electronics

Po co Apple'owi Beats?

Po co Apple'owi Beats, założona przez producenta muzycznego Jimmy'ego Iovine'a (wydawał płyty m.in. Eminema, Madonny i U2) i gwiazdę hip-hopu Dr Dre?

Najprawdopodobniej chodzi o drugą gałąź działalności firmy, do tej pory najbardziej znanej ze słuchawek Beats by Dre. Apple ma iTunes, czyli największy na świecie internetowy sklep z muzyką oraz od zeszłego roku iTunes Radio, czyli spersonalizowane stacje radiowe (zaledwie 8 proc. udziału w amerykańskim rynku). Łącząc się z serwisem Beats Music, mógłby stworzyć giganta, który stawiłby czoła konkurencji - serwisom streamingowym Pandora i Spotify.

Apple interesuje przede wszystkim serwis streamingowy - Beats MusicBeats Electronics

Nic dziwnego, że Apple chce za przejęcie firmy Iovine'a i Dr Dre zapłacić 3,2 mld dolarów, czyli sporo więcej niż kwota, na jaką jest ona wyceniona. Jeśli dojdzie do transakcji, będzie to największy zakup w historii Apple. Dotąd największa kwota, jaką firma wydała na przejęcie, to 402 mln dolarów w 1997 roku na nieistniejącą już firmę NeXt. Założył ją Steve Jobs, gdy odszedł z Apple w wyniku konfliktu z ówczesnym szefem. Po jej zakupie przez Apple, Jobs ponownie dostał władzę w założonym przez siebie przedsiębiorstwie.

Zakup w przyszłym tygodniu?

Jak pisze "The Financial Times", obie firmy negocjują szczegóły. Zakup miałby zostać sfinalizowany w przyszłym tygodniu. Podobno, jeśli dojdzie do przejęcia, Iovine stanie się "specjalnym doradcą" prezesa Tima Cooka.

Ani Apple, ani Beats Electronics nie skomentowały doniesień o przejęciu Beats Electronics.

Autor: am//rzw/kwoj / Źródło: BBC News, Forbes

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe