Kultura i styl

Apartament za 280 mln dol. Będzie najdroższy na świecie

Kultura i styl

Tour Odéon w Monako
Group MarzoccoTour Odéon powstaje w Monako. Jego największy apartament na samej górze będzie miał 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni

Penthouse w nowo budowanym drapaczu chmur w Monako ma kosztować 280 milionów dolarów, czyli ponad 880 mln zł - to będzie najdroższy apartament na świecie. Czym się wyróżnia? Nie tylko widokiem na Morze Śródziemne i gigantycznym odkrytym basenem dochodzącym do krawędzi budynku, ale i powierzchnią - ponad 3 tys. metrów kwadratowych na pięciu piętrach.

Wieżowiec będzie miał 170 metrów wysokości i 49 pięterGroup Marzocco

Ten luksusowy apartament znajdzie się w wieżowcu Tour Odéon, który budowany jest u wybrzeży księstwa Monako. I od początku wzbudza kontrowersje.

Najpierw mieszkańcy Beausoleil, sąsiedniej miejscowości leżącej już na terenie Francji, skarżyli się, że budynek o wysokości 170 metrów i z 49 piętrami zrujnuje im widok w okolicy. Potem bulwersowali się sami Monakijczycy, bo będzie to pierwszy drapacz chmur, jaki powstanie w ich kraju od 1980 roku. Do tej pory - za panowania księcia Rainiera - wysoka zabudowa była zakazana ze względu na zaburzenie charakteru nadmorskiej architektury. Jednak w 2009 roku Albert, syn i następca zmarłego władcy, cofnął tę decyzję.

Okazję od razu wykorzystała firma deweloperska Group Marzocco, która z trójką architektów (Alexander Giraldi jest pomysłodawcą projektu, Alberto Pinto zajmuje się wnętrzami, a Jean Mus projektuje część ogrodową) postanowiła zbudować najwyższy wieżowiec w Monako i drugi najwyższy budynek nad Morzem Śródziemnym.

Tour Odéon będzie najwyższym budynkiem w MonakoGroup Marzocco

Kamerdyner na usługi całą dobę

Wymyślili coś jeszcze: że Tour Odéon będzie oferował ekskluzywne mieszkania dla najbogatszych ludzi na świecie, dla których cena nie gra roli, za to liczy się najlepsza lokalizacja.

Budynek wciąż jest w budowie, która zakończy się w lipcu 2014 rokuGroup Marzocco

Choć budynek wciąż jest w budowie, która zakończy się w lipcu 2014 roku, właśnie zaczęła się sprzedaż pierwszych apartamentów. Stacja CNBC obliczyła, że wśród 70 luksusowych mieszkań jest jedno, które bije wszelkie rekordy luksusu. Dlatego penthouse zajmujący pięć ostatnich pięter budynku ma kosztować ok. 280 milionów dolarów (ponad 880 mln zł) - za metr kwadratowy trzeba będzie zapłacić aż 85 tys. dol.

Skąd taka astronomiczna cena? Jak ujawniają wizualizacje ten wielopoziomowy apartament ma mieć ponad 3 tys. metrów kwadratowych, paronamiczny widok na Morze Śródziemne z okien, które mają mieć wysokość od podłogi po sufit. A także gigantyczny odkryty basen na dachu, dochodzący do krawędzi budynku, do którego można dostać się również przy pomocy zjeżdżalni.

Do tego rosyjska i turecka sauna, spa, całodobowa obsługa kamerdynera i serwisu sprzątającego, prywatna limuzyna z szoferem i własne kino.

Monako pobije rekord Londynu?

Poprzeczkę luksusu podnosi też oferta całego Tour Odéon, w którym wszystkie wnętrza wykonane mają być z naturalnych materiałów, jak brąz, drewno i marmur. A do dyspozycji wszystkich mieszkańców będzie centrum zdrowia, supermarket, usługi cateringowe, pomieszczenia biurowe, centrum odnowy biologicznej i fitness, pralnia oraz podziemny parking na 543 miejsca.

Przy tym, fakt, że w pobliżu budynku będzie także prywatna plaża zamknięta dla intruzów, to już drobiazg.

- To wszystko sprawia, że penthouse będzie najdroższym apartamentem na świecie. Droższym od dotychczasowego lidera - tego w londyńskim One Hyde Parku, który został sprzedany za 212 milionów dolarów - mówi Fred Schiff z firmy Knight Frank, zajmującej się sprzedażą luksusowych biur i nieruchomości, któremu podlega Tour Odéon.

Wnętrza wykonane mają być z naturalnych materiałów, jak brąz, drewno i marmurGroup Marzocco

Autor: am//gak / Źródło: CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Group Marzocco

Pozostałe wiadomości