Zmarła muza Godarda, Anna Karina

Kultura i styl


Anna Karina, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, zmarła w sobotę na raka w paryskim szpitalu. Miała 79 lat - poinformował w niedzielę jej agent Laurent Balandras.

Anna Karina zadebiutowała w filmie krótkometrażowym jeszcze jako 14-latka. Trzy lata później przeniosła się do Paryża, gdzie szybko zwróciła na siebie uwagę.

Pseudonim od Coco Chanel

Jej prawdziwe nazwisko brzmiało Hanne Karen Blarke Bayer. Pseudonim artystyczny wymyśliła jej Coco Chanel.

Odmówiła występu w debiucie Jeana-Luca Godarda, który zachwycił się młodą aktorką kąpiącą się w pianie w reklamie mydła Palmolive i zaproponował jej udział w filmie "Do utraty tchu" z 1960 roku, który zainicjował francuską Nową Falę.

W filmie wystąpili Jean Seberg i Jean-Paul Belmondo.

Zagrała potem w filmie "Żołnierzyk". Za rolę Angeli w filmie "Kobieta jest kobietą" została nagrodzona na festiwalu w Berlinie W 1962 roku.

Muza Godarda

Wystąpiła łącznie w siedmiu filmach Godarda. Została też jego żoną. Grała też u Luigiego Viscontiego, Tony Richardsona, a także u George'a Cukora.

Była znaną piosenkarką. Wielki sukces przyniosło jej wykonanie piosenki Serge'a Gainsbourga w komedii muzycznej "Anna" Pierre'a Koralnika.

Na wieść o śmierci Anny Kariny francuski minister kultury Franck Riester napisał w Tweecie, że "kino francuskie zostało dziś osierocone, straciło jedną ze swych legend".

Autor: mart/adso / Źródło: PAP