Kultura i styl

Jak powstała najpotężniejsza piosenka bożonarodzeniowa w historii. "All I Want for Christmas Is You" ma już 25 lat

Kultura i styl


- Nieważne, dokąd pojedziesz. To piosenka numer jeden, najpotężniejsza piosenka bożonarodzeniowa - twierdzi kompozytor Walter Afanasieff. To on razem z piosenkarką Mariah Carey stoi za sukcesem "All I Want for Christmas Is You", który w świątecznym sezonie grany jest na całym świecie. W tym roku utwór został ogłoszony numerem jeden na liście Stu Bożonarodzeniowych Hitów Wszech Czasów magazynu "Billboard". 25 lat po swojej premierze.

Żaden inny utwór nie był odtwarzany tyle razy w ciągu zaledwie jednej doby. Mowa o ponad 10 milionach odtworzeń w grudniu 2018 roku. Podobne rekordy Guinnessa Mariah Carey zanotowała w dwóch innych kategoriach. I nikt nie ma wątpliwości, czego one dotyczą.

- Gdy przygotowywałam to nagranie, zależało mi, aby brzmiało jak klasyk. To były lata dziewięćdziesiąte, ale nie chciałam brzmienia tych lat. Chciałam, żeby to było ponadczasowe - mówiła piosenkarka w zeszłym roku o przeboju "All I Want For Christmas Is You".

Świat usłyszał tę piosenkę w listopadzie 1994 roku. Od tamtej pory powraca ona w każdym świątecznym sezonie.

"Grałem proste dźwięki"

Urodzony w brazylijskim Sao Paulo Walter Afanasieff opowiedział CNN, jak ćwierć wieku temu komponował z Mariah Carey ten utwór. Nie przeczuwał, jaką osiągnie popularność.

- Grałem proste dźwięki na pianinie, ona dośpiewywała. Miała różne pomysły i tak bawiliśmy się tym utworem. W czasie komponowania nie byliśmy pewni, co z tego wyjdzie. Zaczęła śpiewać fragment, a ja zagrałem, ona odpowiedziała: fajny akord - wspomina kompozytor.

- Od chwili premiery, od dwudziestu pięciu lat, w każde Boże Narodzenie ta piosenka! W Rosji, w Chinach, w Anglii, w Danii. Nieważne, dokąd pojedziesz. To piosenka numer jeden, najpotężniejsza piosenka bożonarodzeniowa - Afanasieff nie ukrywa dumy.

Jak mówi, Mariah Carey "wkroczyła w nasze życie z tym utworem i zmieniła je". - Przez tę piosenkę świat jest inny. Jestem tak wdzięczny i radosny, że nadal chodzę po ziemi i od dwudziestu pięciu lat lat mogę być z tej piosenki dumny - podsumowuje Afanasieff.

Brazylijczyk stworzył także "My Heart Will Go On" Celine Dion. Współpracował również między innymi z Whitney Houston, Lionelem Richie, Andreą Bocellim, Barbrą Streisand, czy Christiną Aguilerą.

Autor: akw//plw / Źródło: tvn24.pl, CNN