Nie żyje aktor Aleksander Skowroński

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP
East News/TVN24Nie żyje aktor Aleksander Skowroński

Aktor Aleksander Skowroński, związany między innymi z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, zmarł w wieku 84 lat. Rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego w filmie "U Pana Boga w ogródku".

Związek Artystów Scen Polskich poinformował we wtorek wieczorem, że nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w "Pastorałce" Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej.

Dodano, że aktor związany był także z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Wybrzeże w Gdańsku.

"W dowód uznania dla jego dokonań artystycznych Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP wyróżniła go w 2012 roku swoją najwyższą Nagrodą HENRYK. Odszedł niezapomniany emerytowany ogniomistrz, ojciec komendanta z obrazu 'U pana Boga w ogródku'" - napisał ZASP.

Kariera teatralna i filmowa

O śmierci Aleksandra Skowrońskiego poinformowano też w Internetowej Bazie Filmu Polskiego filmpolski.pl, którą prowadzi Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. "Karierę rozpoczynał jako lalkarz w połowie lat 50. w gdańskim teatrze Miniatura, w którym występował do roku 1991. Później m.in. aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku i Teatru Wybrzeże w Gdańsku" - czytamy we wpisie.

"Na ekranie zagrał po raz pierwszy w roku 1988 w 'Czarodzieju z Harlemu'. Wystąpił w kilkudziesięciu epizodach i rolach drugoplanowych, rozpoznawalność przyniosła mu rola ogniomistrza Ignacego w filmie 'U Pana Boga w ogródku'" - przypomniano.

Autor:js/kg

Źródło: PAP