Aktorzy, piłkarz i transseksualna królowa balu. Najbardziej wpływowi geje i lesbijki

TVN24

Out19. lista najbardziej wpływowych gejów i lesbijek została opublikowana w grudniowym numerze magazynu "Out". Z tej okazji przygotowano cztery różne okładki

Wentworth Miller, aktor znany z serialu "Skazany na śmierć", dostał nagrodę za "najważniejszą wiadomość roku". W ten sposób kierowany do środowisk LGBT magazyn "Out" docenił go za to, że w sierpniu ujawnił, iż jest gejem. W kategorii "legenda" wygrał Ian McKellen, znany z "Władcy pierścieni", a nagrodę za całokształt przyznano Edie Windsor, której "love story zmieniło Amerykę". Oto lista "Out 100", najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w świecie kultury, polityki, sportu i mody.

"Było wiele oświadczeń o »coming oucie«, ale nie takich, jak elegancki i zaangażowany list Millera do organizatorów festiwalu filmowego w Petersburgu, odrzucający ich zaproszenie" - tak magazyn "Out" wytłumaczył nagrodę w kategorii "najważniejsza wiadomość roku", którą przyznał aktorowi Wentworthowi Millerowi.

Gwiazdor serialu "Skazany na śmierć" w sierpniu ujawnił swoją homoseksualną orientację, gdy odmówił udziału w festiwalu filmowym w Sankt Petersburgu ze względu na dyskryminację gejów i lesbijek w Rosji. "Dziękuję za zaproszenie. Jako osoba, którą bardzo cieszyły wizyty w Rosji i która w pewnym stopniu ma rosyjskie korzenie, z radością bym się zgodził" - napisał do organizatorów imprezy. "Jednak jako gej muszę odmówić" - dodał. I stwierdził, że nie może wziąć udziału w festiwalu w kraju, w którym "ludziom takim jak on odmawia się podstawowych praw do życia i miłości".

Wentworth Miller, znany z serialu "Skazany na śmierć", dostał od "Out" nagrodę w kategorii "najważniejsza wiadomość roku"Fox

To "love story, które zmieniło Amerykę"

41-latek - zdaniem prestiżowego pisma kierowanego do środowisk LGBT - jest jednym z tych, którzy najmocniej zatrzęśli światem gejów, lesbijek, osób biseksualnych oraz transpłciowych w tym roku.

Jednak na szczycie listy "Out 100" znalazł się ktoś inny - Edie Windsor, kobieta, która pomogła obalić przyjętą w 1996 roku amerykańską ustawę Defense of Marriage Act, która definiuje małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. W rezultacie małżeństwa homoseksualne nie mogły korzystać z różnych przywilejów przysługujących tradycyjnym związkom.

"Out" za "życiowe osiągnięcia" uhonorował Edie Windsor, kobietę, która pomogła obalić amerykańską ustawę Defense of Marriage Act, która definiuje małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyznyOut

83-letnia Edie Windsor pozwała rząd federalny za wezwanie do zapłaty 360 tys. dolarów podatku spadkowego po śmierci jej żony Thei Spyer, z którą wspólnie przeżyła 50 lat i wzięła ślub w Kanadzie w 2007 roku. Podatek ten nie zostałby nałożony, gdyby Windsor była wdową po mężczyźnie. Uznała to za rażącą dyskryminację i postanowiła walczyć o sprawiedliwość. Ostatecznie wygrała z amerykańskim systemem: w czerwcu Sąd Najwyższy USA orzekł, że ustawa jest niezgodna z konstytucją.

Słuchając wyroku, sędziwa lesbijka płakała z radości. A krótko potem doczekała się filmu dokumentalnego na swój temat - "Edie & Thea: A Very Long Engagement". "Out" uhonorował ją za "życiowe osiągnięcia", podkreślając, że jej historia to "love story, które zmieniło Amerykę".

Zwiastun filmu " Edie & Thea: A Very Long Engagement"Breaking Glass Pictures

Pierwsza transseksualna królowa balu

Podobną odwagą wykazała się Cassidy Lynn Campbell - pierwsza transpłciowa uczennica w USA, która od zawsze mówiła o tym otwarcie. O 16-latce usłyszał cały świat, gdy we wrześniu w liceum w Kalifornii została koronowana na "homecoming queen", czyli najpopularniejszą w szkole. Tym samym stała się pierwszą transseksualną królową balu.

- Gdy zostałam nominowana, zorientowałam się, że w tym głosowaniu nie chodzi tylko o moją osobę. Ten tytuł jest dla każdego, kto jakoś odstaje - homo czy hetero, białego czy czarnego, pochodzenia azjatyckiego czy meksykańskiego. Dziękuję wszystkim szkolnym kolegom i koleżankom, którzy na mnie głosowali - powiedziała wówczas nastolatka, która urodziła się jako Lance, a od trzech lat żyje jako dziewczyna - Cassidy.

Magazyn nagrodził też pierwszą transseksualną królową balu w USA - Cassidy Lynn Campbell, która urodziła się jako LanceOut

W "setce" magazynu przeważają jednak głównie ludzie rozrywki, sztuki, kultury, mediów, filmu, polityki i sportu. Artystą roku został Lee Daniels, reżyser m.in. filmu "Hej, Skarbie" czy "Pokusy" z Nicole Kidman. A 26 grudnia na polskie ekrany wejdzie jego głośny film "Kamerdyner", oparty na prawdziwej historii czarnoskórego lokaja, który przez trzy dekady służył w Białym Domu kolejnym ośmiu prezydentom.

Wśród docenionych aktorów jest m.in. Victor Garber, znany z serialu "Agentka o stu twarzach"Touchstone Pictures

Daniels już ma plany na kolejny hit - przyznał, że chce zrobić "międzyrasowy romans akcji" z gejowską parą na pierwszym planie.

Jim Parsons, znany z serialu "Teoria wielkiego podrywu" został uhonorowany jako komik roku. "Out" docenił jego artystyczne dokonania, a także "piękną miłość do partnera". - Nigdy nie uważałem mojego związku z Toddem za akt gejowskiego aktywizmu. Raczej prosty akt miłości, porannej kawy, chodzenia do pracy, prania, wyprowadzania psów - zwykłego życia, nudnej miłości - odpowiedział na to Parsons.

Wśród uhonorowanych aktorów jest też Ian McKellen, znany z "Władcy pierścieni", który wygrał w kategorii "legenda". Doceniono także Victora Garbera, znanego z serialu "Agentka o stu twarzach", Cheyenne'a Jacksona ("Brzydula Betty"), czy Guillermo Díaza, który zagrał m.in. w kultowej komedii "Żółtodzioby".

Moda "wychodzi z szafy" najchętniej

Znamienne jest to, że wcześniej lista "Out 100" była przygotowywana przez magazyn bez udziału i wiedzy bohaterów. Od niedawna jej laureaci chętnie uczestniczą w jej powstawaniu i pozują podczas specjalnych sesji zdjęciowych. Kiedyś ukrywali swoją orientację seksualną, teraz bez problemu "wychodzą z szafy". Najchętniej robi to reprezentacja świata mody, gdzie panuje największa otwartość.

Nic dziwnego, że projektanci pokazują swoją twarz bez obawy. W tym roku zrobiła to kolejna grupa: m.in. Thom Browne, Michael Bastian, Donald Oliver - dyrektor artystyczny marki J Brand i Italo Zucchelli - projektant domu mody Calvin Klein.

Świat mody reprezentuje m.in. znany projektant mody męskiej Thom BrowneThom Browne

Branżę mody reprezentuje również jeden model, który jest... modelką. To Casey Legler. Francuzka znalazła się na liście nie tylko ze względu na swoją seksualność, co złamanie pewnego tabu - bo podpisała kontrakt ze słynną agencją Ford Models, ale nie z działem modelek, tylko... męskich modeli. Dziś jej agent reklamuje ją jako "pierwszą kobietę zarabiającą w świecie mody jako mężczyzna".

36-latka - która ma nie tylko mało kobiece rysy twarzy, ale i bardzo chłopięcą sylwetkę - zapewnia, że "interesuje ją genderowa płynność". - Jako społeczeństwo mamy bardzo konkretne sposoby na identyfikację mężczyzn i kobiet. Myślę, że czasami to są nasze ograniczenia... Matki wmawiają nam, że tylko kobiety mogą nosić obcasy, a przecież wspaniale byłoby, gdybyśmy wszyscy mogli nosić to, co chcemy, bez zastanawiania się nad tym, co to oznacza - mówi.

I zapewnia, że praca w roli męskiego modela to nie tylko dowód jej odwagi: - Przede wszystkim uosabiam w ten sposób pojęcie wolności.

...oraz model, który jest... modelką. To Francuzka Casey Legler, pierwsza kobieta zarabiająca w świecie mody jako mężczyznaFord Models

Lista "Out 100" magazynu "Out": Edie Windsor, kobieta, która pomogła obalić ustawę Defense of Marriage Act - nagroda za całokształt Lee Daniels, reżyser - artysta roku Wentworth Miller, aktor - najważniejsza wiadomość roku Jim Parsons - komik roku Laverne Cox, aktorka - nagroda czytelników Ian McKellen, aktor - legenda Guillermo Díaz - aktor Bret Easton Ellis - pisarz i scenarzysta Jinkx Monsoon - drag queen Thom Browne - projektant mody Kyle Abraham - choreograf i tancerz Cason Crane - podróżnik i alpinista Robbie Rogers - piłkarz David Ebershoff - pisarz Victor Garber - aktor Joe Mantello - reżyser i aktor Nate Silver - statystyk i analityk polityczny House of Ladosha - grupa artystyczna Liz Carmouche - mistrzyni sztuk walki Cassidy Lynn Campbell - transseksualna królowa balu Greg Bourke, David Knapp i Pascal Tessier - skauci Zachary Kerr, Jazz i Calliope Wong - aktywiści na rzecz zmiany płci John Waters - reżyser Brittney Griner - koszykarka Michael Bastian - projektant mody Casey Legler - modelka Donald Oliver - dyrektor artystyczny marki J Brand Jeffrey Schwarz - producent filmowy i reżyser Ryan McGinley - fotograf Robert Verdi - stylista i prezenter telewizyjny Cheyenne Jackson - aktor Chad Griffin - prezes organizacji Human Rights Campaign Italo Zucchelli - projektant marki Calvin Klein Pierre et Gilles - duet fotografów

Autor: am//tka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Out