Kultura i styl

Zagrała chorą na raka Lenę. Żulewska laureatką Nagrody im. Z. Cybulskiego

Kultura i styl

Przyznano Nagrody im. Z. Cybulskiego
tvn24Agnieszka Żulewska zagrała chorą na raka Lenę (materiał programu "Polska i Świat" z 18.09.2015)

Agnieszka Żulewska za rolę w "Chemii", gdzie zagrała chorą na raka, odebrała w środę w Warszawie filmową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Statuetka ta przyznawana jest młodym polskim aktorom, którzy zdaniem jury "wyróżniają się wybitną indywidualnością".

Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymują polscy aktorzy w wieku do 35 lat. Zdobywca statuetki wyłaniany jest z grona nominowanych.

Nagroda "za wielką konsekwencję w budowaniu roli"

W tym roku rywalizowali o nią: Tomasz Schuchardt - nominowany za rolę w "Murze" Dariusza Glazera, Anna Próchniak - dzięki roli w "Mieście 44" Jana Komasy, Agnieszka Żulewska - która wystąpiła w "Chemii" Bartosza Prokopowicza, Agnieszka Podsiadlik - z nominacją za rolę w "Baby Bump" Kuby Czekaja oraz Justyna Wasilewska - nominowana za rolę w "Kebabie i Horoskopie" Grzegorza Jaroszuka. Nagrodę Agnieszce Żulewskiej przyznało jury pod przewodnictwem Bogusława Lindy, który dziękował laureatce "za wielką konsekwencję w budowaniu roli".

- Żebyśmy nigdy nie bali się być inni od wszystkich innych - apelowała aktorka po odebraniu nagrody podczas gali w kinie Elektronik.

Bohaterami melodramatu "Chemia" są grana przez nagrodzoną aktorkę Lena oraz Benek - młodzi ludzie, którzy zakochują się w sobie. Łączące ich uczucie jest bardzo silne. Kiedy u Leny zdiagnozowany zostaje nowotwór, młoda kobieta oraz jej najbliżsi muszą zmierzyć się ze straszliwą chorobą.

Laur z tradycją

Oprócz Lindy w tegorocznym jury konkursu o nagrodę im. Cybulskiego zasiadali: krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński, operator Arkadiusz Tomiak, aktorka Małgorzata Zajączkowska oraz reżyser Janusz Zaorski. Podczas gali wyłoniono również zwycięzcę dorocznego konkursu o Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą filmową książkę. W edycji 2014/2015 uhonorowano Karolinę Kosińską, autorkę publikacji pt. "Androgyn. Tożsamość, tęsknota, pragnienie" (Instytut Sztuki PAN, Warszawa, 2014). Nagrodę im. Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Od 1969 do 1995 r. nagrodę przyznawało pismo "Ekran", w 2005 r., po 10 latach przerwy, przyznawanie jej przejęła Fundacja Kino. Fundacja powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje. W Kapitule zasiadają m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska i Jan Englert. Laureata spośród nominowanych wyłania jury złożone z osobistości świata kultury. W ostatnich latach zdobywcami nagrody byli m.in.: Marcin Dorociński (2005), Kinga Preis (2006), Sonia Bohosiewicz (2007), Eryk Lubos (2009), Mateusz Kościukiewicz (2010) i Marcin Kowalczyk (2012). Laureat otrzymuje statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną.

Autor: tmw//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości