TVN24 | Kultura i styl

Komunista czy agent ideologiczny prawicy? Jego książka "burzy lewicowe i prawicowe mity"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty
Źródło:
TVN24
"Paleta zarzutów jest bardzo rozległa"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Paleta zarzutów jest bardzo rozległa"

System pańszczyźniany formułował pewne relacje władzy, które do dzisiaj są żywe w społeczeństwie polskim - mówi Adam Leszczyński w rozmowie z Maxem Cegielskim. Autor "Ludowej historii Polski" burzy lewicowe i prawicowe mity. - Ta książka jest o ciągłości, o pewnych wzorach, modelach panowania, redystrybucji władzy wewnątrz społeczeństwa polskiego - zdradza w najnowszym wydaniu "Xięgarni".

OGLĄDAJ CAŁY PROGRAM "XIĘGARNIA" TYLKO W TVN24 GO>>>

Adam Leszczyński, historyk, socjolog i dziennikarz, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie i współzałożyciel portalu OKO.press, wyjaśnia w rozmowie z Maxem Cegielskim, że "pańszczyzna jest kluczowa, ponieważ był to system, w którym nasi przodkowie żyli przez kilkaset lat". - On ulegał ewolucji, był to system bardzo specyficznie polski i był rodzajem społecznej samoorganizacji bardzo skutecznie i sprawnie działającej przez lata - tłumaczy.

Przekonuje, że jednocześnie system ten formułował "pewne relacje władzy, które do dzisiaj są żywe w społeczeństwie polskim". - Ta książka jest o ciągłości, o pewnych wzorach, modelach panowania, redystrybucji władzy wewnątrz społeczeństwa polskiego - opisuje.

"Był to system, w którym nasi przodkowie żyli przez kilkaset lat"TVN24

"Paleta zarzutów jest bardzo rozległa"

Autor zapewnia, że jego książka burzy lewicowe i prawicowe mity, pokazuje między innymi, że stosunek władzy socjalistycznej wcale nie był pozytywny wobec chłopów i robotników.

- Naczytałem się bardzo dużo rzeczy. Od tego, że jestem komunistą, ponieważ obraz II Rzeczypospolitej nie jest specjalnie życzliwy, po zarzut, że jestem agentem ideologicznym prawicy, ponieważ szkaluję Polskę Ludową - przyznaje Leszczyński. - Paleta zarzutów jest bardzo rozległa, ale w sumie recepcja była bardzo życzliwa. Dostałem kilkadziesiąt listów od różnych czytelników, którzy pisali, ponieważ ta książka jakoś w nich rezonowała – dodaje.

Adam Leszczyński, autor "Ludowej historii Polski"TVN24

W pozostałej części "Xięgarni" Justyna Sobolewska zabiera nas do Nowej Huty, a przewodnikami są: Elżbieta Łapczyńska, autorka książki "Bestiariusz nowohucki", Igor Jarek, autor zbioru opowiadań "Halny" i Anna Grochowska, autorka "Literackiego Przewodnika po Nowej Hucie". Filip Łobodziński poleca zaś nowości wydawnicze, w tym "Prince. The Beautiful Ones. Niedokończona autobiografia" Dana Piepenbringa. W książce z listy bestsellerów "The New York Times" znalazły się niepublikowane dotąd zdjęcia oraz osobiste zapiski artysty, sporządzone na kilka dni przed jego śmiercią.

Autor:asty

Źródło: TVN24