Kultura i styl

Abp Michalik: Kościół musi wtrącać się do polityki

Kultura i styl

Aktualizacja:
 
TVN24Abp Michalik o polskim Kościele

Kto wykreował podział na Kościół "toruński" i "łagiewnicki"? Dlaczego Kościół musi wtrącać się do polityki? Czemu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski modli się za "Gazetę Wyborczą" i Adama Michnika? O co Episkopat spierał się z ojcem Tadeuszem Rydzykiem? W wywiadzie-rzece pt. "Raport o stanie wiary w Polsce" arcybiskup Józef Michalik szczerze odpowiada na pytania publicystów Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego.

Publicystyka "Gazety Wyborczej" uświadamia mi, że żyjemy w dwóch różnych światach i oni nie są w stanie zupełnie pojąć tego świata, w którym ja żyję. Widzę, że ja ich do tego nigdy nie przekonam i że takie zrozumienie może dać tylko Pan Bóg. Dlatego modlę się za nich. Arcybiskup Józef Michalik

 
"Raport o stanie wiary w Polsce" 

Radio Maryja "gwarantem pluralizmu"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oceniając wpływ mediów na wiarę prezentuje swój stosunek do Radia Maryja. Mówi o "fenomenie medialnym" ojca Tadeusza Rydzyka w polskim Kościele i przyznaje, że "przesadne ataki" na stację utwierdzają go w przekonaniu, że Radio Maryja istnieć powinno, bo "jest gwarantem pluralizmu na polskim rynku medialnym".

Michalik modli się za "Gazetę Wyborczą"

Arcybiskup ocenia również publicystykę "Gazety Wyborczej". Pytany przez publicystów czy cieszy się z tego, że "tak poważny dziennik" prowadząc stałą rubrykę religijną, poświęca sprawom wiary tak dużo miejsca, mówi, że według niego w ten sposób dziennik "stara się pozyskać pewną kategorię wierzących czytelników, a zarazem próbuje formować oblicze polskiego katolicyzmu". – To jest walka o dusze – ocenia. I dodaje: - Publicystyka „Gazety Wyborczej” uświadamia mi, że żyjemy w dwóch różnych światach.

Dlatego arcybiskup – jak mówi - za środowisko to się modli.

Nie szczędzi gorzkich słów telewizji. Według niego to ona jest winna, że Kościołowi jest coraz trudniej dotrzeć do wiernych.

Kościół musi się wtrącać do polityki

Józef Michalik komentuje ponadto medialne doniesienia o rzekomym podziale w polskim Kościele – na "toruński" i "łagiewnicki". Arcybiskup mówi, kto podział ten "wykreował" i przekonuje, że jest to "manipulacja".

W "Raporcie o stanie wiary w Polsce" nie brakuje pytań o politykę. Michalik tłumaczy publicystom dlaczego Kościół musi się do niej wtrącać. Podpowiada jak katolik powinien zachować się przy urnie wyborczej i mówi o tym, czy w Polsce są partie, które można zakwalifikować jako "ugrupowania chrześcijańskie".

Józef Michalik nie unika pytań o Komisję Majątkową i kościelny "skok na kasę". Odnosi się również do ogólnopolskiej dyskusji na temat obecności krzyża w Sejmie i tłumaczy dlaczego – według niego - symbole religijne powinny być obecne w przestrzeni publicznej.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości