Kultura i styl

800 tysięcy złotych. Tyle kosztuje krokodyl w kolorze fuksji, diamenty i prestiż

Kultura i styl

Najdroższa torebka świata Birkin Bag
Anonimowy nabywca zapłacił za fuksjową torebkę 222 tysięcy dolarów

Różowa torebka ze skóry krokodyla, ozdobiona kłódką wysadzaną diamentami, poszła za 222 tysiące dolarów amerykańskich. Jest to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za torebkę na aukcji. Model, o którym mowa - nazywany Birkin bag, zaprojektowany przez luksusową markę Hermès - od lat osiąga zawrotne ceny.

Nabywca brał udział w aukcji przez telefon, jego tożsamość jest nieznana.

Poprzedni rekord - 203 tysiące dolarów - należał również do Birkin bag, również ozdobionej diamentami, tyle że wykonanej ze skóry krokodyla barwionej na czerwono.

This Hermes’ Birkin bag fetched a record $277,000 in Hong Kong auction http://t.co/2FiCWwIf6w pic.twitter.com/2bqQcDZrJs— TorontoStar (@TorontoStar) June 1, 2015

Diament, szmaragd i krokodyl

Dlaczego akurat te torebki osiągają zawrotne ceny? Po pierwsze, jest to kwestia surowca. Są szyte ręcznie, z naturalnych skór, nie tylko krokodylich i jaszczurczych, ale także cielęcych i kozich. Po drugie, aby kupić Birkin bag gruby portfel nie wystarczy. Chętni muszą zapisać się na listę i czekać minimum kilka miesięcy. Po trzecie, taka torebka jest wyznacznikiem statusu: pojawiała się w licznych filmach, książkach i serialach jako symbol sukcesu, lansują ją gwiazdy od Victorii Beckham i Naomi Campbell przez siostry Kardashian aż po znawców mody takich jak Anna Wintour, redaktorka naczelna amerykańskiego "Vogue'a". Birkin bag ma nawet własne konto na Instagramie.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hermes Birkin (@hermesbirkin) 17 Lut, 2015 o 2:30 PST

Zaczęło się w pociągu do Londynu

Torebka została zaprojektowana specjalnie dla aktorki i piosenkarki Jane Birkin w 1981 roku. - Podróżowałam do Londynu, nieoczekiwanie dostałam miejsce w pierwszej klasie obok nieznajomego mężczyzny. Nie pamiętam, jaki rodzaj torby miałam wtedy ze sobą, bo mój mąż Jacques Doillon zniszczył koszyk, z którym wtedy zwykle chodziłam. W pewnym momencie wszystko mi się z niej wysypało - opowiadała później dekadach Birkin. - Mój sąsiad doradził mi, żebym następnym razem wzięła torebkę z kieszonkami, więc odpowiedziałam, że oczywiście, jak tylko Hermès zacznie produkować takie modele. W odpowiedzi usłyszałam: "Pracuję dla tej firmy, zrobimy to dla pani" - uzupełniała aktorka. Współpasażerem okazał się Jean-Louis Dumas, który faktycznie zaprojektował torebkę według wskazówek Jane Birkin. Pierwszy egzemplarz pojawił się na rynku w 1984 roku.

W tej chwili najtańszy model, zrobiony z barwionej cielęcej skóry, kosztuje prawie 6 tysięcy euro.

Krokodyl albinos

Sprzedana w Hong Kongu różowa Birkin bag ustanowiła nowy rekord, ale tylko w kategorii torebek sprzedawanych na aukcji. Na rynku dostępny jest jeszcze droższy model, zrobiony ze skóry krokodyla albinosa, wysadzanej diamentami i wykańczanej złotem. Trzeba za niego zapłacić 435 tysięcy dolarów, czyli ponad półtora miliona złotych.

Hermès Birkin bag with diamonds set record for most expensive handbag ever sold at auction: http://t.co/27VSunoQLW pic.twitter.com/g5emIqWgsM— Forbes (@Forbes) June 1, 2015

Najdroższe torebki świata

Oprócz modelu Birkin, firma Hermes słynie także z Kelly bag, ochrzczonej na cześć Grace Kelly. Księżna Monako zasłaniała nią brzuch przed fotografami, gdy chciała utrzymać w tajemnicy pierwszą ciążę.

Inne znane i drogie modele to 2.55 zaprojektowana przez madame Coco Chanel, Baguette włoskiej firmy Fendi oraz zdeklasowana przez tysiące podróbek duża torba na ramię z logo Louis Vuitton.

Autor: sol//rzw / Źródło: tvn24.pl, wsj.com, telegraph.co.uk

Pozostałe wiadomości