Kultura i styl

Kultura i styl

W Londynie gratka dla miłośników biżuterii - na aukcję w domu Christie's trafi jajko słynnego złotnika carów Piotra Faberge. Egzemplarz, który nigdy wcześniej nie był pokazywany. To prawdziwy skarb, wart co najmniej 18 milionów dolarów.

W piątek do polskich kin wchodzi film "Chopper". Oparta na faktach historia mordercy w filmowym obrazie przeraża realizmem i analizą psychiki dewianta. Film powstał na podstawie książki "Chopper". Zza więziennych murów” najbardziej przerażającego płatnego mordercy w australijskim świecie przestępczym – Marka Brandona Reada.

Między 11 a 14 października, wzorem ubiegłych lat, przeszło stu poetów z ponad 17 krajów świata zaprezentuje swoją twórczość na XXXVI Warszawskiej Jesieni Poezji.

Gitarzysta grupy rockowej Radiohead Jonny Greenwood ogłosił, że fani będą mogli sami zdecydować, ile zapłacą za ściągnięcie z sieci najnowszej płyty zespołu.

Wszystkie siedem tomów przygód Harry'ego Pottera z dedykacją autorki J.K. Rowling zostało sprzedanych za 18.200 funtów na stronie aukcyjnej eBay - poinformowała w organizacja charytatywna, która wystawiła książki na sprzedaż.

Fani dziewczyn o ogromnych oczach, lolitek w szkolnych mundurkach i Dragonballa marszem do kin! W Warszawie i Krakowie ruszył pierwszy w Polsce przegląd filmów anime. Niebawem projekcje zawitają do sześciu kolejnych miast.

Kolejne wydanie książki Włodzimierza Odojewskiego "Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska" trafia właśnie do polskich księgarń. Pierwotnie to właśnie na podstawie tej powieści Andrzej Wajda miał nakręcić film o Katyniu.

"Pan prezydent, ja dzisiaj zabiję go, bo pan prezydent w tym kraju to całe zło" – śpiewa raper „Hukos”. Karniści twierdzą, że nic mu za to nie grozi.

"Katyń" będzie polskim kandydatem do Oscara - poinformował w niedzielę Grzegorz Wojtowicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film Andrzeja Wajdy pokonał jednogłośnie 16 innych filmów.

Najwybitniejszy mim wszechczasów Marcel Marceau nie żyje. Aktor zmarł w niedzielę w Paryżu, miał 83 lata.

Film "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego zdobył główną nagrodę festiwalu filmowego w Gdyni - Złote Lwy 2007 dla najlepszego filmu. To finał najbardziej wyrównanego od lat festiwalu, gdzie do ostatniej chwili trudno było wskazać żelaznego faworyta.

18 września w Nowym Jorku odbyła się premiera pierwszego amerykańskiego filmu z Alicją Bachledą-Curuś. Dramat "Trade" ("Handel") może uchylić polskiej aktorce drzwi do hollywoodzkiej kariery.

Aż 22 światowe premiery utworów, kompozycje zamówione u najlepszych artystów, 30 imprez towarzyszących. Rusza festiwal Warszawska Jesień, jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w naszej części Europy.

Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych drugi raz z rzędu towarzyszy impreza Film Od Morza. Wielbiciele kina mogą uczestniczyć w niecodziennych seansach, wzbogaconych o efekty wizualne i dźwiękowe. Mimo zimna, uczestnicy są pełni pozytywnej energii.

- Zrobiłem ten film, aby rozpocząć ważną dyskusję – mówił po środowym pokazie filmu „Korowód” Jerzy Stuhr. Jeden z bohaterów filmu to były współpracownik SB, dziś ponoszący karę za czyny z czasów PRL.

W błyskach fleszy, wśród tłumu fanów, w światłach reflektorów… ale bez czerwonego dywanu rozpoczął się - już oficjalnie - 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.