Kultura i styl

Kultura i styl

Ten wieczór do udanych może zaliczyć Avril Lavigne. Dostała dwie nagrody MTV Europe Music Awards. Wielki przegrany to z kolei Justin Timberlake - nominowany w czterech kategoriach, nie dostał ani jednej statuetki.

- Nie byłbym w stanie nakręcić antypolskiego filmu - zapewnia Władimir Chotinienko, reżyser rosyjskiej superprodukcji "1612", której premiera odbyła się w środę w Moskwie. Jak podawały rosyjskie media, film powstał na zlecenie Kremla w rocznicę wypędzenia stamtąd Polaków.

Krzysztof Zaleski najlepszym reżyserem sezonu 2006/2007, Julia Kijowska najlepszą aktorką, a Andrzej Zieliński aktorem - tak orzekło jury, które już po raz dziewiąty "Feliksami" nagrodziło najlepszych artystów teatru, tworzących na warszawskich scenach.

Świecimy przykładem - i to jeszcze jak! Częściej słuchamy radia, oglądamy programy kulturalne, bywamy w bibliotekach i muzeach, niż obywatele innych państw Unii Europejskiej - wynika z nowego raportu Eurostatu. Naszą piętą achillesową są jednak teatr i książki, do których wciąż jakoś nie możemy się przekonać.

Owacje na stojąco – i to nie na zejście, ale na wejście głównego bohatera. W teatrze takie rzeczy się nie zdarzają. No chyba, że na scenie staje ktoś o autorytecie prof. Leszka Kołakowskiego, po to, by opowiedzieć między innymi o tym, dlaczego nie warto się zwierzać...

Widać każdą rysę i załamanie światła. W najmniejszym detalu i najwyższej rozdzielczości można od soboty oglądać w internecie słynny fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia Wieczerza".

O godzinie 19.30 Suzanne Vega, czyli "miss Leonard Cohen" - jak nazywają ją fani - stanie na scenie Sali Kongresowej żeby w folkowo-jazzowym nastroju przywitać polską publiczność. Dlaczego warto tam wtedy być? Bo rzadko ktoś tak poetycko nuci Ci do ucha przed niedzielnym porankiem...

- Nigdy nie myślę o stylu muzyki, jaką tworzę. Wszystko zależy od danej chwili i otoczenia. Wszystko robię dla ludzi, którzy mnie otaczają. Nigdy nie zastanawiam się jaki ma być następny utwór - spokojny, czy bardziej rockowy. To muzyka mnie uwodzi, a nie ja ją - mówił hiszpański artysta w rozmowie z Martą Tuką.

Każdy fan sagi Andrzeja Sapkowskiego, który marzył o wcieleniu się w Geralta z Rivii już może spełnić swoje marzenia: do sklepów na całym świecie trafiła gra komputerowa „Wiedźmin”. Pograć mogą nawet Chińczycy, gdyż i w tej wersji językowej gra jest dostępna.

Do odległej, beskidzkiej wioski przyjeżdża człowiek, który nosi pewną tajemnicę – tak rozpoczyna się "Wino truskawkowe". O swoim filmie i współpracy z Andrzejem Stasiukiem opowiada w rozmowie z TVN24.pl reżyser Dariusz Jabłoński.

Wokalista zespołu Simply Red Mick Hucknall ogłosił, że zespół zakończy działalność w 2009 roku - ćwierć wieku po powstaniu grupy.

Frywolne rzeźby kolumbijskiego artysty Fernando Botero najnowszą atrakcją Berlina. Charakterystyczne "tłuściochy" rozłożyły się przed Bramą Brandenburską i w Ogrodzie Uciech (Lustgarten).

Chcesz poznać historię zombie, który dorabiał jako kurier; dowiedzieć się, dlaczego pod żadnym pozorem nie warto poddawać się przeszczepowi rogówki; albo obejrzeć kultową "Noc żywych trupów" w wersji 3D? Nic prostszego! W 10 miastach Polski rozpoczyna się "Horror festiwal". Będzie trwał do niedzieli.

10 dni i prawie 200 filmów. 23. Warszawski Festiwal Filmowy pokazał prawdziwą karuzelę miejsc, obrazów i dźwięków. Nie wszystkie filmy były olśniewające, ale zdarzały się prawdziwe perełki - także pośród tych nienagrodzonych.

- Tango jest dla ludzi dojrzałych, którzy mają bagaż doświadczeń, którzy w życiu przeżyli rozstania, powroty, wiedzą, na czym polega miłość - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl Agustin Egurrola choreograf, tancerz, juror programu TVN "Po prostu tańcz".

Felietonistka, mama rocznego Kubusia z goryczą i humorem wspominała czasy PRL-u. Swoją szaro-burą podstawówkę z gnijącymi paprotkami i dzieciństwo bez matki - Agnieszki Osieckiej. Przyznała,że rozwód rodziców i alkoholizm matki były traumą jej dzieciństwa. W programie "W roli głównej" (TVN Style) Magda Mołek rozmawiała z Agatą Passent.

Pieniądze, seks, spisek i malarstwo - te cztery sprawy były punktem wyjścia dla pracy nad filmem o Rembrandcie - mówi Peter Greenaway o swoim najnowszym dziele "Nightwatching". Film, który powstał przy dużym udziale Polaków, na ekrany kin wejdzie już 2 listopada.

- Jestem egoistą, a film to moja terapia. Dziwię się więc, że w ogóle chcecie to oglądać - przekonywał nas Etgar Keret, izraelski pisarz i reżyser. Jak na laureata prestiżowej "złotej kamery", przyznawanej w Cannes najlepszemu debiutantowi, to raczej skromna autobiograficzna laurka.

Madonna podpisała rekordowy kontrakt z promotorem koncertowym Live Nation. Za 10 lat współpracy firma zapłaci gwieździe muzyki pop 120 milionów dolarów.