Kultura i styl

Kultura i styl

Statuetka Oscara, przez Amerykańską Akademię Filmową przyznana animacji "Piotruś i wilk", dotarła do Łodzi. Nagrodzony obraz był wspólną produkcją łódzkiego studia Se-ma-for i brytyjskiej firmy BreakThru Films.

Niby od dawna konkurs Eurowizji jest traktowany z przymrużeniem oka, jako gala kiczu i tandety. Ale najwidoczniej nie przez Francuzów. Nad Sekwaną wybuchła prawdziwa burza, gdy okazało się, że reprezentant Francji na tegorocznym konkursie w Belgradzie zaśpiewa piosenkę po angielsku.

"Oskariada", jeden z najważniejszych festiwali filmów niezależnych, startuje w środę w warszawskiej Kinotece. Głównym punktem imprezy będzie wręczenie OFFskarów - najbardziej prestiżowych nagród kina offowego w kraju.

Wystawa słynnego hiszpańskiego malarza Franciscaa Jose de Goya y Lucientes, znanego jako Goya to w Madrycie główne wydarzenie artystyczne tej wiosny. Uroczystego otwarcia dokonał w poniedziałek król Juan Carlos z żoną Sofią.

Tegoroczne "Orły", czyli polskie Oscary, wzbijały się wolno i długi czas leciały nisko: galę przekładano dwukrotnie i niewielu wiedziało jaki tak naprawdę będzie finał. Ale on "huknął" z wielkim impetem. Prawie tak wielkim jak spadający podczas gali żyrandol zawieszony nad sceną. Spokojnie - to tylko mistrzowska reżyseria, której nie powstydziłby się sam Andrzej Wajda. Jego "Katyń", zgodnie z przewidywaniami, zebrał najwięcej statuetek z puli.

Słoń Horton słyszy wołanie o pomoc płynące z odrobiny kurzu. Na pyłku mieści się miasto Ktosiowo, zamieszkałe przez mikroskopijnych Ktosiów, którym grozi wielkie niebezpieczeństwo. Sympatyczny słoń postanawia ich ocalić. Jak mówi Horton „istota pozostaje istotą, niezależnie od tego jak jest mała”.

Jego muzykę krytycy określają jako „barokowy pop” lub „popoperę”. Piosenki jego autorstwa słychać m.in. na ścieżce dźwiękowej do „Shreka” czy „Brokeback Mountain”. Rufus Wainwright zagra w warszawskim Palladium.

- Tak, zamierzam osiąść w Nicei i tam dokonać żywota – mówi "Rzeczpospolitej" wybitny dramaturg, prozaik i satyryk Sławomir Mrożek. Po raz pierwszy na emigrację wybrał się gdy miał 33 lata, dziś ma ich blisko 80.

Warszawska Opera Kameralna przyłącza się do zbiórki pieniędzy na remont spalonego Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie. W niedzielę w WOK odbędzie się bezpłatny koncert, podczas którego będzie można złożyć datek na ten cel. A usłyszymy - "Stabat Mater" Luigi Boccheriniego.

Krytycy jednym tchem wymieniają go obok takich gwiazd jak Norah Jones, Chris Botti czy Michael Buble. Nie bez powodu. Podobnie jak oni w swojej muzyce potrafi doskonale połączyć popową przebojowość z jazzową energią. 11 kwietnia w warszawskiej Sali Kongresowej wystąpi pianista i wokalista Peter Cincotti.

"Profile of Time" - czterometrowa rzeźba z brązu Salvadora Dalego stanęła w jednej z galerii handlowych. Odlew dzieła sygnowanego przez jednego z największych surrealistów kosztował właściciela galerii Arkady Wrocławskie, Leszka Czarneckiego, 1,3 miliona dolarów.

Mistrz kina Carlos Saura w 14 obrazach. W kwietniu warszawska publiczność będzie mogła prześledzić imponujący dorobek reżysera, którego w Hiszpanii porównać można jedynie do Luisa Bunuela i Pedro Almodovara.

Tej nocy gwiazdy i gwiazdeczki polskiego showbiznesu lśniły pełnią blasku. A szczególnie mocno gospodyni Fryderyków - Kayah. Piosenkarka była w wyśmienitym humorze i poprowadziła galę tak, że przyćmiła większość laureatów. Oprócz jednej - Kasi Nosowskiej.

Czas biegnie nieubłaganie i - chociaż trudno w to uwierzyć - gwiazda muzyki pop, Madonna, skończy w tym roku 50 lat! Jeszcze trudniej w to uwierzyć po obejrzeniu teledysku do piosenki "Cztery minuty", promującej najnowszą, "urodzinową" płytę piosenkarki.

To, jak brzmi milion, a właściwie milion i dwieście tysięcy dolarów, mogli przekonać się uczestnicy licytacji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Za taką sumę sprzedano tam zabytkowy egzemplarz skrzypiec wykonanych przez samego Antoniego Stradivariego.

Zmarł czołowy polski prymitywista, twórca "sztuki nieokrzesanej", jeden z najbardziej znanych artystów z kręgu sztuki naiwnej. Stanisław Zagajewski, "włocławski Nikifor", odszedł w wieku 81 lat.

Kubańskie rytmy znowu rozgrzeją europejską publiczność. W przyszłym tygodniu tournee po Wielkiej Brytanii rozpoczyna słynny kubański zespół Buena Vista Social Club.

- Dialogi Czechowa zawsze układają się w partytury dla aktorów - mówi przed premierą "Iwanowa" reżyser Jan Englert. Żeby zagrać dźwięki rosyjskiego autora trzeba mieć jednak najlepszych "muzyków". Englert ich znalazł i rzucił na głęboką wodę - kazał im wygrać z "nudą" czechowowskiego świata... Nudą inteligentną - pełną goryczy, otępienia i przegranych bitewek z życiem.

Czego tam nie było! Trąby, bębny, akordeon. I dmuchany księżyc, i confetti. A w tym wszystkim - Goran Bregović z elektryczną gitarą, w towarzystwie Orkiestry Weselno-Pogrzebowej. Sala aż drżała w posadach, bo publiczność śpiewała, klaskała i... tańczyła z przytupem.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Mona Lisa tak się uśmiecha? Teraz możemy poznać odpowiedź z (prawie) pierwszej ręki. W Korei Południowej powstała "Żywa Galeria", w której mówią bohaterowie najsłynniejszych płócien.