Kultura i styl

Kultura i styl

Po raz pierwszy od prawie 40 lat konserwatorzy obejrzeli pochodzące najprawdopodobniej z XIV wieku freski ozdabiające ściany gdańskiego ratusza. Ocenili, że malowidła są w dobrym stanie. Do tej pory freski były ukryte pod chroniącymi je tkaninami.

- Prawdziwą ojczyzną Rock’n’Rolla jest Afryka! – wykrzyczała do publiczności w Sali Kongresowej Angelique Kidjo i już po chwili dźwiękami swojej muzyki poderwała z miejsc pierwszych widzów. Gdy koncert dobiegał końca, tańczyli już wszyscy.

W Warszawie rusza 5. Międzynarodowy festiwal Filmowy Żydowskie Motywy. Organizatorzy pokażą na nim kilkadziesiąt filmów związanych z bogatą kulturą żydowską. Będzie też miejsce na retrospektywę twórczości Janusza Morgensterna.

Ponad 400 filmów w 11 dni. Arcydzieła, najnowsze produkcje starych mistrzów i to, co w światowym kinie najświeższe. 17 lipca rusza we Wrocławiu największa filmowa impreza w kraju: 8. festiwal Era Nowe Horyzonty. Znamy już szczegóły programu.

Choć na jego albumach wychowało się już kilka pokoleń polskich jazzmanów, a filmy ilustrowane jego kompozycjami na stałe weszły do kanonu rodzimej kinematografii, muzyka Krzysztofa Komedy nadal zachwyca świeżością. Można się było o tym przekonać podczas dwudniowego festiwalu twórczości artysty w warszawskim klubie M25.

Jedna z największych gwiazd afrykańskiej muzyki, laureatka tegorocznej nagrody Grammy za najlepszy album world music - Angelique Kidjo przyjeżdża nad Wisłę. Jej zmysłowego głosu będzie można posłuchać na poniedziałkowym koncercie w warszawskiej Sali kongresowej.

Holenderski obraz zrabowany żydowskim właścicielom z warszawskiego getta przez SS i Łotyszy zostanie wystawiony na aukcji w Londynie - pisze "Gazeta Wyborcza". M.in. dzięki negocjacjom polskiego MSZ obecny właściciel obrazu zyskiem z jego sprzedaży podzieli się ze spadkobiercami zamordowanych w 1942 r. obywateli polskich.

Katie Melua zagrała w Warszawie. Młoda artystka śpiewała, grała na gitarze i pląsała w rytmie muzyki. Publiczność zgromadzona w Sali Kongresowej grzecznie siedziała, słuchała, a pomiędzy piosenkami żwawo klaskała. I niby wszystko było dobrze, ale magia została gdzieś za drzwiami sali.

Znany aktor Andrzej Strzelecki został rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej. W niedzielnych wyborach pokonał Jarosława Gajewskiego stosunkiem głosów 39 do 37. Na stanowisku zastąpi Lecha Śliwonika.

1700 elementów i 300 m kwadratowych powierzchni - takich rozmiarów puzzle ułożyli w niedzielę na Rynku Głównym krakowianie. Układanka przedstawia obraz niemieckiego malarza Albrechta Dürera - Portret młodej Wenecjanki.

- Jestem bardzo podekscytowana, bo to będzie mój pierwszy prawdziwy koncert w Polsce - cieszyła się na konferencji prasowej Katie Melua przed niedzielnym występem w warszawskiej Sali Kongresowej. Na zapowiedzi koncertu nie skończyła - mówiła o tym, jak zastąpiła Freddy'ego Mercury'ego, kwiatach noszących jej imię i narkotykowych przygodach.

Zasłynął jako reżyser filmów, takich jak "Nakarmić kruki", "Mrożony Pepermint" czy "Tango". Carlos Saura - hiszpański reżyser, scenarzysta, pisarz i producent - zajmuje się także fotografią. Przykłady tej mniej znanej strony twórczości artysty można od niedzieli oglądać w warszawskiej Królikarni.

Koncerty jazzowe, pokazy filmów, dyskusje i wystawa fotografii. A wszystko poświęcone jednej osobie - wybitnemu kompozytorowi i pianiście Krzysztofowi Komedzie. W najbliższą sobotę w warszawskim klubie M25 rusza dwudniowy festiwal jego twórczości.

Marian Zacharski - najsłynniejszy agent polskiego wywiadu. W czasach zimnej wojny wykradł Amerykanom dokumentację supernowoczesnej broni, wartej ponad 2 miliardy dolarów. Losy superszpiega PRL-u i oficera wywiadu III RP prześledził dziennikarz TVN i TVN24 Bogdan Rymanowski. Reżyserem filmu jest Wojciech Bockenheim, autor „Wielkich ucieczek”. Tak powstał serial "Szpieg", który od maja będzie można zobaczyć w TVN.

Spotkania autorskie, warsztaty literackie, konkursy z nagrodami. Te i wiele innych atrakcji zaplanowali organizatorzy obchodzonego Światowego Dnia Książki. A wszystko po to, by zachęcić Polaków do czytania.

Gratka dla amatorów kinematograficznych podróży i odkryć. Afrykamera 2008 – festiwal filmów afrykańskich przez cały tydzień w warszawskim kinie LUNA. III Przegląd Filmów Afrykańskich zaprasza na „polsko-afrykański dialog kulturowy”.

- Nie jestem obrońcą tzw. wielkiej sztuki, chcę walczyć o prawo powiedzenia, że świństwo jest świństwem, a wspaniałość wspaniałością - mówił na antenie TVN24 Krzysztof Majchrzak. Aktor, znany z bezkompromisowych i kontrowersyjnych poglądów przyznał, że sam "zachowuje się idiotycznie, na miarę idiotycznej sytuacji". - To nie moje wina, że żyjemy w skretyniałym czasie - dodał.

Gdzie Bush nie może, tam filmowca pośle. Morgan Spurlock, który zasłynął dokumentem "Super Size Me", rusza na poszukiwania najlepiej ukrytego człowieka na świecie - Osamy bin Ladena.

Wielkie gwiazdy muzyki, przygrywające wystrojonym łaniom na wybiegu. W internecie ruszył kanał Tommy'ego Hilfigera łączący światy estrady i mody. Cel: promocja marki odzieżowej.

Wychowana na herbacianych polach Batumi, Katie Melua jako nastolatka zdobyła wielokrotną platynową płytę w Wielkiej Brytanii i, zastępując Freddiego Mercury'ego, w unisono z Red Special Brian'a Maya, zaśpiewała "Too Much Love Will Kill You".