Kultura i styl

Kultura i styl

Wygląda zachwycająco i wprost nie można oderwać od niej wzroku. Angelina Jolie, która spodziewa się bliźniaków, przyjechała do Cannes na premierę nowego filmu Clinta Eastwooda "Zamiana" ("The Exchange").

Było dużo czadu, dużo energii i dużo elektrycznego grania. Legendarny John McLaughlin wraz ze swoim zespołem dali świetny koncert w Warszawie. Publiczność w Sali Kongresowej mogła się poczuć jak w latach siedemdziesiątych.

Jeden z największych innowatorów jazzu, legendarny John McLauglin przyjeżdża do Polski. W poniedziałek na swoim warszawskim koncercie wystąpi jako lider zespołu Electric 4th Dimension, grającego elektryczny jazz spod znaku The Mahavishnu Orchestra.

Ponad 120 stołecznych galerii i muzeów otworzyło swoje podwoje w tegoroczną Noc Muzeów. Imprezuje nie tylko Warszawa - drzwi dla zwiedzających otworzyły muzea m.in. w Zakopanem, Trójmieście, Wrocławiu, Sandomierzu, Łodzi i Kielcach.

Gwiazda kina Scarlett Johansson postanowiła sprawdzić się na nieznanym jej dotąd polu muzycznym. Muza Woody'ego Allena nagrała płytę z utworami Toma Waitsa. Premiera w poniedziałek, a u nas już fragmenty utworu promującego jest debiutancki krążek.

Na razie bez publiczności - godziny prób, ostatnie przymiarki i pierwsze nerwy. Isisi Gee, polska reprezentantka w tegorocznym konkursie Eurowizji, jest już w Serbii i od kilku dni pełną parą przygotowuje się do występu.

Sharon Stone w Polsce! Aktorka znana ze szczególnego sposobu przekładania nogi na nogę, przyjechała do Warszawy, niestety, nie w celach kulturalnych - a promocyjnych.

Marian Zacharski dociera do amerykańskiego specjalisty od radarów, Williama Bella. Długo go obserwuje, zaprasza na kolację, osacza. Po kilku miesiącach znajomości proponuje mu pierwsze pieniądze, w zamian chce dokumentacji najnowocześniejszej tajnej amerykańskiej broni. Wkrótce supertajna amerykańska dokumentacja wojskowa trafia w ręce polskich służb wywiadowczych.

Czerwony dywan, wyszukane stroje, błyski lamp i tłumy fanów – czy to jedyne oblicze festiwalu w Cannes? Prawdziwy festiwal to kulisy – przekonuje w TVN24 redaktor naczelna portalu „Plejada” Karolina Korwin-Piotrowska. - Tam jest 90 proc. tego, o co chodzi w Cannes, a tam chodzi o wielki biznes.

Monitoring może pomóc przy wykrywaniu przestępców, rozwiązywaniu zagadek i... nagrywaniu teledysków. Brytyjski zespół "The Get Out Clause" wpadł na zaskakujący pomysł produkcji swojego wideoklipu. Członkowie grupy korzystali jedynie z kamer monitoringu miejskiego. W Polsce, niestety, nadal wykorzystujemy je w sposób tradycyjny...

600 wystawców z 29 krajów, oczekiwane premiery i spotkania z pisarzami - na cztery dni Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zamieni się w pałac książki. - Nie da się na targach nie zgubić - zapewnia Dorota Koman dyrektor promocji 53. MTK.

Dwukrotnie nominowany do Oscara, zdobywca nagrody BAFTA i niezliczonych statuetek na festiwalach filmowych całego świata - Miroslav Ondricek przyjechał do Warszawy. Legendarny czeski operator, twórca zdjęć m.in. do "Amadeusza" i "Ragtime'u" Milosa Formana, będzie ściśle współpracował z Warszawską Szkołą Filmową.

Najlepsze zdjęcia roku nagrodzone - w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród Grand Press Photo. Zwycięzcą czwartej edycji konkursu został Tomasz Gudzowaty.

Bronił Pol Pota, Klausa Barbie i Slobodana Miloševića. Saddam Husajn mu odmówił i najpewniej żałował. Kochała się w nim dziewczyna najsłynniejszego terrorysty, Carlosa i algierska Joanna d’Arc. Jacques Verges, zwany adwokatem terroru, jest bohaterem najlepszego na razie filmu na Planet Doc Review.

Padł rekord ceny za obraz żyjącego malarza. Za kobiecy akt pędzla brytyjskiego artysty pochodzenia niemieckiego Luciana Freuda zapłacono na aukcji w Christie's 34 miliony dolarów. Jak donoszą agencje, modelka za pozowanie otrzymała 40 dolarów.

22 filmy, wśród nich nowe obrazy Stevena Soderbergha, Wima Wendersa i Clinta Eastwooda, będą walczyć o Złotą Palmę podczas rozpoczynającego się w środę 61. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Najchętniej słuchamy popu, disco polo i rocka, w tej właśnie kolejności - wynika z sondażu "Preferencje muzyczne Polaków" TNS OBOP dla STX Jamboree. Na drugim biegunie plasuje się reggae, jazz i muzyka elektroniczna. - Lubimy muzykę lekką, łatwą i przyjemną - podsumowuje muzyczne gusta rodaków Artur Czajka z TNS OBOP.

Polscy wielbiciele "Sex and the city" muszą na premierę filmowej wersji ulubionego serialu poczekać jeszcze miesiąc. Chyba, że mieszkają w Anglii - w niedzielę w Londynie odbyła się uroczysta premiera filmu. Nie zabrakło gwiazd serialu oraz tłumów fanów i fanek.

Na koncercie w warszawskiej Fabryce Trzciny belgijska grupa Hooverphonic udowodniła dwie rzeczy. Po pierwsze, że nie sposób jej zaszufladkować w jakimkolwiek gatunku. Po drugie, że wcale jej to nie przeszkadza w graniu muzyki, która porywa publiczność.