TVN24 | Kultura i styl

Nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian rozdane

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart,
karol
Źródło:
PAP

Główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, Złotą Muszlę, otrzymał w sobotę rumuński film "Blue Moon" w reż. Aliny Grigore. Srebrna Muszla za najlepszą rolę pierwszoplanową trafiła ex aequo do Jessiki Chastain za "Oczy Tammy Faye" oraz Flory Ofeli za "Du som er i himlen".

Dobiegła końca 69. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Jurorzy Sekcji Oficjalnej, której przewodniczyła Gruzinka Dea Kulumbegaszwili, zdecydowali, że najważniejsza nagroda festiwalu - Złota Muszla - trafi do rumuńskiej produkcji "Blue Moon" w reż. Aliny Grigore.

Złota Muszla dla "Blue Moon"

- Zupełnie się tego nie spodziewałam - powiedziała wzruszona 36-letnia reżyserka i aktorka, odbierając Złotą Muszlę za "Blue Moon". Podziękowała "wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy umożliwili dotarcie z naszym przesłaniem tak daleko".

"Blue moon", który opowiada historię młodej kobiety walczącej o zdobycie wyższego wykształcenia i ucieczkę od dysfunkcyjnej rodziny, był jednym z 17 filmów w tegorocznym konkursie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nagrody za reżyserię i aktorstwo

Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymała duńska reżyserka Tea Lindeburg za "Du som er i himlen". Film opowiada o życiu w XIX-wiecznej Danii widzianym oczami trzech kobiet: 14-letniej Lise, jej ciotki i babki.

Grająca w filmie Flora Ofelia otrzymała ex aequo wraz z Jessiką Chastain ("Oczy Tammy Faye") Srebrną Muszlę za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Nagrody Specjalne Jury

Nagrodę Specjalną Jury otrzymał film "Earwig" w reżyserii Lucile Hadzihalilović.

Nagroda Jury za najlepszy scenariusz trafiła do Terence'a Daviesa za "Benediction". Z kolei ekipa aktorów z filmu "Quién lo impide" Jonasa Trueby została nagrodzona zbiorczo Srebrną Muszlą za najlepsze role drugoplanowe. Nagrodę Jury za najlepsze zdjęcia otrzymała Claire Mathon za "Enquête sur un scandale d'Etat".

Osiem dni i 170 filmów

Podczas ośmiodniowego festiwalu pokazano ponad 170 filmów, w tym "One Second" chińskiego reżysera Zhanga Yimou, który został zaprezentowany podczas ceremonii otwarcia.

Festiwal w San Sebastian po raz pierwszy odbył się w 1953 r. Jest zaliczany do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych.

Autor:mart, karol

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości