Kultura i styl

Kultura i styl

Wszystkie siedem tomów przygód Harry'ego Pottera z dedykacją autorki J.K. Rowling zostało sprzedanych za 18.200 funtów na stronie aukcyjnej eBay - poinformowała w organizacja charytatywna, która wystawiła książki na sprzedaż.

Fani dziewczyn o ogromnych oczach, lolitek w szkolnych mundurkach i Dragonballa marszem do kin! W Warszawie i Krakowie ruszył pierwszy w Polsce przegląd filmów anime. Niebawem projekcje zawitają do sześciu kolejnych miast.

Kolejne wydanie książki Włodzimierza Odojewskiego "Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska" trafia właśnie do polskich księgarń. Pierwotnie to właśnie na podstawie tej powieści Andrzej Wajda miał nakręcić film o Katyniu.

"Pan prezydent, ja dzisiaj zabiję go, bo pan prezydent w tym kraju to całe zło" – śpiewa raper „Hukos”. Karniści twierdzą, że nic mu za to nie grozi.

"Katyń" będzie polskim kandydatem do Oscara - poinformował w niedzielę Grzegorz Wojtowicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film Andrzeja Wajdy pokonał jednogłośnie 16 innych filmów.

Najwybitniejszy mim wszechczasów Marcel Marceau nie żyje. Aktor zmarł w niedzielę w Paryżu, miał 83 lata.

Film "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego zdobył główną nagrodę festiwalu filmowego w Gdyni - Złote Lwy 2007 dla najlepszego filmu. To finał najbardziej wyrównanego od lat festiwalu, gdzie do ostatniej chwili trudno było wskazać żelaznego faworyta.

18 września w Nowym Jorku odbyła się premiera pierwszego amerykańskiego filmu z Alicją Bachledą-Curuś. Dramat "Trade" ("Handel") może uchylić polskiej aktorce drzwi do hollywoodzkiej kariery.

Aż 22 światowe premiery utworów, kompozycje zamówione u najlepszych artystów, 30 imprez towarzyszących. Rusza festiwal Warszawska Jesień, jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w naszej części Europy.

Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych drugi raz z rzędu towarzyszy impreza Film Od Morza. Wielbiciele kina mogą uczestniczyć w niecodziennych seansach, wzbogaconych o efekty wizualne i dźwiękowe. Mimo zimna, uczestnicy są pełni pozytywnej energii.

- Zrobiłem ten film, aby rozpocząć ważną dyskusję – mówił po środowym pokazie filmu „Korowód” Jerzy Stuhr. Jeden z bohaterów filmu to były współpracownik SB, dziś ponoszący karę za czyny z czasów PRL.

W błyskach fleszy, wśród tłumu fanów, w światłach reflektorów… ale bez czerwonego dywanu rozpoczął się - już oficjalnie - 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Męcząca sztuka - to najlepsze określenie wystawianego w Berlinie przedstawienia "Fuerza Bruta" w adaptacji argentyńskiego reżysera Diqui James. Dzieło naprawdę męczy... Ale tylko aktorów.

Rosyjski dziennik "Izwiestija" podkreśla, że "Katyń" Andrzeja Wajdy jest pierwszym w historii polskim filmem poświęconym masowym egzekucjom 1940 roku. W premierze filmu w Warszawie wezmą udział przedstawiciele rosyjskiego Memoriału.

Rozpoczyna się 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu przez pięć dni walczyć będą 22 obrazy. Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma reżyser Jerzy Kawalerowicz.

Nieznane dotąd zdarzenia z życia polskiego papieża ujrzą światło dzienne. Na podstawie wspomnień kard. Stanisława Dziwisza powstanie film. Zdjęcia mają się rozpocząć pod koniec listopada.

Ponad cztery tysiące dzieł sztuki powróci do Peru. To efekt porozumienia peruwiańskich władz z uniwersytetem Yale, który uznał prawa tego kraju do skarbów Inków.