Kultura i styl

Kultura i styl

Marcus Miller nie zawiódł. Na koncercie zagranym 13 listopada w ramach Ery Jazzu dowiódł, że nie bez przyczyny uważany jest za jednego z największych basistów jazzowych.

Led Zeppelin ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa i sprzedać najdroższy bilet w historii. Jimmy Page, gitarzysta zespołu wystawił na internetową aukcję trzy podwójne zaproszenia na najbliższy koncert kapeli. Cena wyjściowa za sztukę to pięć tysięcy funtów.

Od II wojny światowej, poprzez Praską Wiosnę 1968 r. i trudne wybory lat 80., aż do globalnej rzeczywistości współczesnych Czech – takiej podróży można było doświadczyć podczas przeglądu filmów Jana Hřebejka. Dzieła czeskiego reżysera potrafią i rozśmieszyć, i wzruszyć – w obu przypadkach – aż do łez.

„11/11=Niepodległość” to oryginalne komiksowe przedsięwzięcie, przygotowane specjalnie na obchody Święta Niepodległości. Inicjatywa Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Twórców „Contur“ ma zainteresować najmłodszych historią.

W wieku 84 lat zmarł w Nowym Jorku pisarz Norman Mailer. Był jednym z najważniejszych eseistów i powieściopisarzy amerykańskich XX wieku. Laureat dwóch nagród Pulitzera napisał w ciągu 60 lat swojej twórczości ponad 40 książek.

Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej organizują konkurs filmowo historyczny: wystarczy tylko napisać scenariusz do filmu o wojnie polsko-bolszewickiej, aby zarobić 70 tysięcy złotych.

Wzajemne przeplatanie się humoru, humanizmu, ironii i pewnego smutku – tak w rozmowie z tvn24.pl Jan Hřebejk wyjaśnia fenomen czeskiego kina. Reżyser odwiedził Polskę przy okazji retrospektywy swoich filmów.

"Ucieka do przodu" i obserwuje człowieka - na uczelni, której jest rektorem, w filmie i ze sceny. Czasem da się namówić na zwierzenie, a czasem opowie o sobie od A do Z. W listopadzie premiera najnowszego filmu Jerzego Stuhra zbiega się z publikacją książki, w której reżyser i aktor opowiada, dlaczego nie trzeba bać się kompromisów.

Książka okazała się bestsellerem. Czy film powtórzy jej sukces? Postara się o to Roman Polański, który postanowił przenieść na ekran polityczny thriller Roberta Harrisa pt. "The Ghost". Jednym z bohaterów filmów będzie były premier Tony Blair.

Od legendarnego "Pancernika Potiomkina" Sergieja Eisensteina z 1925 roku do najnowszych hitów rosyjskich kin - festiwal "Sputnik nad Warszawą" pokaże widzom panoramę kina naszego wschodniego sąsiada. Do wyboru jest ponad 60 produkcji, w tym retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego oraz… radzieckie kreskówki.

Dziesiątki światowej klasy artystów, setki fanów muzyki i siedem wieczorów wypełnionych najlepszym jazzem. W Warszawie rusza 49. festiwal Jazz Jamboree. W tym roku pod znakiem jazzowej wokalistyki.

Południowokoreańska artystka Eun Sook Lee przedstawiła przed Bramą Brandenburską instalację przypominającą światu o istnieniu politycznych podziałów.

Złamany palec gitarzysty Jimmy'ego Page'a spowoduje przesunięcie o dwa tygodnie wielce wyczekiwanego koncertu legendarnej grupy rockowej Led Zeppelin. Zamiast 26 listopada muzycy zagrają w Londynie 10 grudnia.

Nie wiadomo, dlaczego muzyk targnął się na życie. W mieszkaniu pozostawił list pożegnalny, którego treść analizują śledczy. Śmiercią artysty zaskoczeni są członkowie zespołu.

Ten wieczór do udanych może zaliczyć Avril Lavigne. Dostała dwie nagrody MTV Europe Music Awards. Wielki przegrany to z kolei Justin Timberlake - nominowany w czterech kategoriach, nie dostał ani jednej statuetki.

- Nie byłbym w stanie nakręcić antypolskiego filmu - zapewnia Władimir Chotinienko, reżyser rosyjskiej superprodukcji "1612", której premiera odbyła się w środę w Moskwie. Jak podawały rosyjskie media, film powstał na zlecenie Kremla w rocznicę wypędzenia stamtąd Polaków.

Krzysztof Zaleski najlepszym reżyserem sezonu 2006/2007, Julia Kijowska najlepszą aktorką, a Andrzej Zieliński aktorem - tak orzekło jury, które już po raz dziewiąty "Feliksami" nagrodziło najlepszych artystów teatru, tworzących na warszawskich scenach.

Świecimy przykładem - i to jeszcze jak! Częściej słuchamy radia, oglądamy programy kulturalne, bywamy w bibliotekach i muzeach, niż obywatele innych państw Unii Europejskiej - wynika z nowego raportu Eurostatu. Naszą piętą achillesową są jednak teatr i książki, do których wciąż jakoś nie możemy się przekonać.