Kultura i styl

Kultura i styl

Wszyscy znamy sympatyczne, niebieskie Smerfy z ekranów naszych telewizorów. W tym roku "dzieci" belgijskiego rysownika Peyo obchodzą 50 urodziny.

Amerykanie zachwycają się serialem "Alvin i wiewiórki" już od kilkudziesięciu lat. Teraz ich ulubieńcy za sprawą reżysera Tima Hilla i nowoczesnej techniki z impetem wkraczają w świat wielkiego obrazu. Do polskich kin wchodzi właśnie pełnometrażowa wersja przygód trzech niezwykłych wiewiórek.

Na scenie Ringo Star, przed scena 25 tys. ludzi a nad nimi niewiarygodne sztuczne ognie - tak Liverpool świętował ogłoszenie go Europejskim Miastem Kultury w 2008 roku.

Już po raz dziesiąty Polska Akademia Filmowa przyzna Polskie Nagrody Filmowe Orły. Kandydatami są filmy fabularne oraz ich autorzy. Wśród nich m.in. "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego oraz "Nightwatching" Petera Greenaway'a. Konkursowi towarzyszy przegląd kandydujących filmów.

"Strach. Antysemityzm polski tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści" - książka, która już na długo przed jej polskim wydaniem wywołała dyskusje i kontrowersje, trafi dziś do księgarni. Autor, prof. Jan Tomasz Gross, opisuje w niej okrutne akty antysemityzmu w powojennej Polsce.

Publicystyka pod maską pracy naukowej - tak prof. Jan Marek Chodakiewicz, którego książka "Po zagładzie" przedstawia odmienną niż opisana w "Strachu" wizję stosunków polsko-żydowskich - ocenia publikację Jana Grossa.

W piątek do księgarń trafi polska wersja książki Jana Tomasza Grossa "Strach". W USA, gdzie ukazała się latem 2006 r., krytycy zgodnie uznali, że książka potwierdza tezę o Polsce jako kraju wyjątkowego antysemityzmu.

Brazylijska policja odnalazła skradzione w grudniu obrazy Pabla Picassa i Candida Portinariego. Kierownictwo Muzeum Sztuki w Sao Paulo mówi jednak, że za wcześnie na świętowanie sukcesu - potrzebne są ekspertyzy naukowe.

12 stycznia, punktualnie o godzinie 19:30, łódzka Filharmonia na trzy godziny zmieni swoje oblicze. I chociaż widzowie nie wysłuchają kolejnego koncertu muzyki poważnej, to na sali i tak będzie wyjątkowo głośno. Zamiast orkiestry na - a właściwie nad - sceną zaświecą bowiem największe gwiazdy opery.

Andrzej Wajda, Łukasz Borowicz, Krzysztof "Grabaż" Grabowski, Łukasz Palkowski, Joanna Rajkowska, Michał Witkowski i Michał Zadara to laureaci tegorocznej, 15. edycji Paszportów "Polityki".

Nową dziewczyną Jamesa Bonda będzie ukraińska modelka i aktorka Olga Kurylenko - podały ukraińskie media, powołując się na producentów 22. już filmu o przygodach brytyjskiego superagenta.

Nie żyje Edward Kłosiński, współzałożyciel Teatru Polonia, Członek Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, autor zdjęć do ponad 60 filmów fabularnych. Prywatnie był mężem Krystyny Jandy.

Nie wiadomo w czyje ręce trafią w tym roku "Złote Globy", czyli jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych przyznawanych za oceanem. Nie zmieni tego nawet fakt wyłonienia zwycięzców poszczególnych kategorii. Aktorzy nominowani do nagród zapowiedzieli bowiem, że na ceremonię się nie wybierają.

- Do czasu gdy domy z napisami "Żydzi do gazu" będą niszczały ze starości, nic nie zaszkodzi naszemu wizerunkowi. Sami pozwalamy sobie przyprawiać gęby antysemitów - powiedział w "Magazynie 24 godziny" publicysta Konstanty Gebert.

Nazywa się Bond - James Bond. I niedługo, po raz 22-gi najsłynniejszy agent Jej Królewskiej Mości rozpocznie swoją kolejną misję. Premiera nowych przygód Jamesa Bonda planowana jest na 7 listopada 2008 roku - a zdjęcia do kolejnego filmu właśnie się rozpoczynają.

Na "Fryzjera", przez media nazywanego ojcem chrzestnym mafii piłkarskiej, wydał 1,4 mln zł. Tyle kosztowało opłacanie sędziów, obserwatorów i piłkarzy. Interesem kręcił Ryszard F. Pieniądze miały umożliwić Odrze Opole, której prezesem był Ryszard Niedziela, awans do I ligi. Skończyło się dla niego więzieniem. "Mafia Fryzjera", którą napisał razem z dziennikarzem Romanem Stęporowskim, jak w soczewce pokazuje mechanizmy, które miały rządzić (a może rządzą?) polską piłką.

Film animowany „Felicjanek 10” nie jest ani biografią, ani dokumentem, ani instruktażem "jak zostać papieżem". - To impresja zainspirowana postacią i dzieciństwem Lolka, małego Karola Wojtyły - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl autorka filmu, Anna Kaszuba-Dębska.

"Mamę w łóżku zdybał, a że ładna taka, nie czekając dłużej, pokazał jej ptaka" – to zdanie padło w pokazywanym w Wigilię w TVN filmie „Pada Shrek”. Padło - i wywołało oburzenie posła Tadeusza Cymańskiego, – choć, jak przyznał on portalowi tvn24.pl… sam filmu nie oglądał.

"Karmel" przypomina najlepsze dokonania Pedro Almodóvara. Od hiszpańskiego mistrza młoda libańska reżyserka, Nadine Labaki, przejęła umiejętność pokazywania barwnego świata kobiecych relacji. Do kin film trafi 4 stycznia.

Jak wygląda pierwsza dziesiątka filmów, które na stałe odcisnęły swoje piętno w polskiej kinematografii? Twórcy serii "66 niezapomnianych scen filmowych" przygotowali listę filmów, które ich zdaniem na długo pozostaną niezapomniane. Oto zwycięzcy.