Kultura i styl

Kultura i styl

Nieznane dotąd zdarzenia z życia polskiego papieża ujrzą światło dzienne. Na podstawie wspomnień kard. Stanisława Dziwisza powstanie film. Zdjęcia mają się rozpocząć pod koniec listopada.

Ponad cztery tysiące dzieł sztuki powróci do Peru. To efekt porozumienia peruwiańskich władz z uniwersytetem Yale, który uznał prawa tego kraju do skarbów Inków.

Niecodzienną wystawę zaprezentował Philippe Decelle - całą z plastiku. Co ciekawe, artysta przyznał, że sporą część eksponatów wygrzebał ze śmietnika.

Historia miłosna młodej Jane Austen, która stała się inspiracją do napisania "Dumy i uprzedzenia" oraz "Rozważnej i romantycznej", wreszcie znalazła swoją drogę na filmowe ekrany. Anne Hathaway zagrała autorkę, której nazwisko stało się synonimem powieściowego romansu.

Sting, Stewart Copeland i Andy Summers, czyli grupa The Police w najmocniejszym składzie. Na płycie stadionu w Hamburgu stało się to, na co fani grupy czekali długie lata - The Police znów zagrali razem.

- Nie boje się wrogów tego filmu, boje się jego przyjaciół czyli ofiar tej zbrodni. Jeśli miałbym zrobić film, który nie jest na miarę ich oczekiwań, to byłby mój największy problem - tak o "Katyniu" mówił w "Magazynie 24 godziny" reżyser filmu Andrzej Wajda.

Mistrzowska obsada, niesłychanie istotny temat, dokładne odtworzenie zapomnianego świata - Andrzej Wajda miał wszystkie środki do stworzenia arcydzieła. Czy mu się udało? Już za kilka dni odpowiedzieć będzie mógł każdy.

Po dziewiętnastu latach muzycy Led Zeppelin znowu razem. Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones oraz Jason Bonham, syn zmarłego perkusisty Led Zeppelin, zagrają w Londynie.

Światowej klasy austriacki pianista jazzowy Joe Zawinul zmarł w wiedeńskim szpitalu. Miał 75 lat.

Setki obrazów Rembrandta będzie można zobaczyć na nowojorskiej wystawie, która rusza 18 września. Wczoraj organizatorzy otworzyli jedną z sal, dając małą próbkę geniuszu mistrza.

Zaśpiewała "Down on my knees" i powaliła warszawską publiczność na kolana. Udała jej się naprawdę magiczna sztuczka - monumentalna Sala Kongresowa stała się kameralnym klubem, gdzie Ayo bawiła się razem z przyjaciółmi.

Aż dwa i pół miliona ludzi z całego świata bawiło się tej nocy w Wiecznym Mieście. Wszystko w ramach tzw. Białej Nocy, czyli cyklu imprez kulturalnych.

Ang Lee zdobył główne nagrody festiwalu w Wenecji - za najlepszy film, oraz dla najlepszego reżysera. Nagrody rozdano podczas wieczornej gali w Palazzo del Cinema.

- Luciano Pavarotti był tak magicznym śpiewakiem, że słuchającym go ludziom wydawało się, iż stoi przed nimi piękny efeb, młodzieniec, italiański bożek – wspomina Sławomir Pietras. Uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego odbędą się w sobotę w katedrze w Modenie - ogłosił burmistrz rodzinnego miasta tenora Giorgio Pighi. Luciano Pavarotti zmarł w wieku 71 lat.

Kościoły są kompletnie puste. Empatia i miłosierdzie nie idą w parze z egoizmem i pogonią za pieniądzem. Czy chrześcijaństwo ma jeszcze jakikolwiek wpływ na ludzi? - pytają autorzy projektu nietypowej instalacji w Kopenhadze.

Gorączka niedzielnej nocy już za nami. Czterdziesty czwarty Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie dobiegł końca w rytmie muzyki lat siedemdziesiątych. Gwiazdy złotej ery disco zapewniły publiczności w Operze Leśnej fantastyczną zabawę.