Kultura i styl

Kultura i styl

Setki obrazów Rembrandta będzie można zobaczyć na nowojorskiej wystawie, która rusza 18 września. Wczoraj organizatorzy otworzyli jedną z sal, dając małą próbkę geniuszu mistrza.

Zaśpiewała "Down on my knees" i powaliła warszawską publiczność na kolana. Udała jej się naprawdę magiczna sztuczka - monumentalna Sala Kongresowa stała się kameralnym klubem, gdzie Ayo bawiła się razem z przyjaciółmi.

Aż dwa i pół miliona ludzi z całego świata bawiło się tej nocy w Wiecznym Mieście. Wszystko w ramach tzw. Białej Nocy, czyli cyklu imprez kulturalnych.

Ang Lee zdobył główne nagrody festiwalu w Wenecji - za najlepszy film, oraz dla najlepszego reżysera. Nagrody rozdano podczas wieczornej gali w Palazzo del Cinema.

- Luciano Pavarotti był tak magicznym śpiewakiem, że słuchającym go ludziom wydawało się, iż stoi przed nimi piękny efeb, młodzieniec, italiański bożek – wspomina Sławomir Pietras. Uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego odbędą się w sobotę w katedrze w Modenie - ogłosił burmistrz rodzinnego miasta tenora Giorgio Pighi. Luciano Pavarotti zmarł w wieku 71 lat.

Kościoły są kompletnie puste. Empatia i miłosierdzie nie idą w parze z egoizmem i pogonią za pieniądzem. Czy chrześcijaństwo ma jeszcze jakikolwiek wpływ na ludzi? - pytają autorzy projektu nietypowej instalacji w Kopenhadze.

Gorączka niedzielnej nocy już za nami. Czterdziesty czwarty Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie dobiegł końca w rytmie muzyki lat siedemdziesiątych. Gwiazdy złotej ery disco zapewniły publiczności w Operze Leśnej fantastyczną zabawę.

W ten weekend w Warszawskim hotelu "Gromada" dzieją się rzeczy niezwykłe. Można tu spotkać rycerzy Jedi żywcem wyjętych z "Gwiezdnych Wojen", można trafić na wykład poświęcony potworom z głębin lub sprawdzić swoją wiedzę na temat smoków - trwa Polcon, największy, doroczny zlot miłośników fantastyki.

- Po śmierci Saszy, Zachód już nie będzie zachowywał się tak lojalnie wobec Kremla - uważa wdowa po zmarłym Aleksandrze Litwinience, Marina, która przyjechała do Polski promować film o swoim zmarłym mężu - "Bunt".

Pewności, kto stoi za zabójstwem Aleksandra Litwinienki, nie ma, są tylko przypuszczenia. W mocnym dokumencie "Bunt", Andriej Niekrasow idąc ich tropem dochodzi na Kreml. A przy okazji oskarża współczesną Rosję.

Warsztaty rysunku pod okiem mistrzów komiksu, spotkania z polskimi i zagranicznymi pisarzami, a także targi PopKultury. Wielkimi krokami zbliża się 'Polcon' - największy, ogólnopolski zlot miłośników fantastyki, a jego organizatorzy wierzą, że rozmachem przewyższy wszystkie imprezy tego typu.

W warszawskim Teatrze Na Woli rozpoczyna się w sobotę VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. – Zaprezentujemy różne nurty tej sztuki, również takie, które czerpiąc z klasycznej pantomimy przekraczają jej dotychczasowe granice - powiedział portalowi tvn24.pl dyrektor imprezy, Bartek Ostapczuk.

Było jak w prawdziwym hinduskim kinie. Cały Muranów klaskał, tańczył i śmiał do łez. Pojawienie się na ekranie gwiazd witane było krzykiem, piskiem i... trąbieniem. "Bilet do Bollywood" już po raz trzeci zabrał warszawiaków w podróż do miejsca, gdzie wszystko się może zdarzyć.

William Shakespeare sposobem na wakacje? Tylko w Gdańsku. W ramach akcji "Dolne Miasto górą!" dzieci z tej dość zaniedbanej dzielnicy zbudowały teatr elźbietański, zrobiły koszulki "Być albo nie być" i... nauczyły się chodzić na szczudłach.

Dzielna rodzinka ze Springfield na dużym ekranie nie traci formy. I choć być może ilość fajerwerków i gagów na centymetr taśmy filmowej jest czasem męcząca, ogląda się to świetnie. Dziś film wchodzi do polskich kin.

Dziewięć dni, 18 spektakli wybitnych europejskich i amerykańskich reżyserów oraz happeningi, warsztaty i inne imprezy – od dziś do 11 sierpnia Trójmiasto stanie się miastem Szekspira. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć „Hamleta”, „Króla Leara” czy „Romeo i Julię” w najlepszych światowych adaptacjach.