Kultura i styl

Kultura i styl

Film "Sztuczki" w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego zdobył główną nagrodę festiwalu filmowego w Gdyni - Złote Lwy 2007 dla najlepszego filmu. To finał najbardziej wyrównanego od lat festiwalu, gdzie do ostatniej chwili trudno było wskazać żelaznego faworyta.

18 września w Nowym Jorku odbyła się premiera pierwszego amerykańskiego filmu z Alicją Bachledą-Curuś. Dramat "Trade" ("Handel") może uchylić polskiej aktorce drzwi do hollywoodzkiej kariery.

Aż 22 światowe premiery utworów, kompozycje zamówione u najlepszych artystów, 30 imprez towarzyszących. Rusza festiwal Warszawska Jesień, jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w naszej części Europy.

Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych drugi raz z rzędu towarzyszy impreza Film Od Morza. Wielbiciele kina mogą uczestniczyć w niecodziennych seansach, wzbogaconych o efekty wizualne i dźwiękowe. Mimo zimna, uczestnicy są pełni pozytywnej energii.

- Zrobiłem ten film, aby rozpocząć ważną dyskusję – mówił po środowym pokazie filmu „Korowód” Jerzy Stuhr. Jeden z bohaterów filmu to były współpracownik SB, dziś ponoszący karę za czyny z czasów PRL.

W błyskach fleszy, wśród tłumu fanów, w światłach reflektorów… ale bez czerwonego dywanu rozpoczął się - już oficjalnie - 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Męcząca sztuka - to najlepsze określenie wystawianego w Berlinie przedstawienia "Fuerza Bruta" w adaptacji argentyńskiego reżysera Diqui James. Dzieło naprawdę męczy... Ale tylko aktorów.

Rosyjski dziennik "Izwiestija" podkreśla, że "Katyń" Andrzeja Wajdy jest pierwszym w historii polskim filmem poświęconym masowym egzekucjom 1940 roku. W premierze filmu w Warszawie wezmą udział przedstawiciele rosyjskiego Memoriału.

Rozpoczyna się 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu przez pięć dni walczyć będą 22 obrazy. Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma reżyser Jerzy Kawalerowicz.

Nieznane dotąd zdarzenia z życia polskiego papieża ujrzą światło dzienne. Na podstawie wspomnień kard. Stanisława Dziwisza powstanie film. Zdjęcia mają się rozpocząć pod koniec listopada.

Ponad cztery tysiące dzieł sztuki powróci do Peru. To efekt porozumienia peruwiańskich władz z uniwersytetem Yale, który uznał prawa tego kraju do skarbów Inków.

Niecodzienną wystawę zaprezentował Philippe Decelle - całą z plastiku. Co ciekawe, artysta przyznał, że sporą część eksponatów wygrzebał ze śmietnika.

Historia miłosna młodej Jane Austen, która stała się inspiracją do napisania "Dumy i uprzedzenia" oraz "Rozważnej i romantycznej", wreszcie znalazła swoją drogę na filmowe ekrany. Anne Hathaway zagrała autorkę, której nazwisko stało się synonimem powieściowego romansu.

Sting, Stewart Copeland i Andy Summers, czyli grupa The Police w najmocniejszym składzie. Na płycie stadionu w Hamburgu stało się to, na co fani grupy czekali długie lata - The Police znów zagrali razem.

- Nie boje się wrogów tego filmu, boje się jego przyjaciół czyli ofiar tej zbrodni. Jeśli miałbym zrobić film, który nie jest na miarę ich oczekiwań, to byłby mój największy problem - tak o "Katyniu" mówił w "Magazynie 24 godziny" reżyser filmu Andrzej Wajda.

Mistrzowska obsada, niesłychanie istotny temat, dokładne odtworzenie zapomnianego świata - Andrzej Wajda miał wszystkie środki do stworzenia arcydzieła. Czy mu się udało? Już za kilka dni odpowiedzieć będzie mógł każdy.

Po dziewiętnastu latach muzycy Led Zeppelin znowu razem. Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones oraz Jason Bonham, syn zmarłego perkusisty Led Zeppelin, zagrają w Londynie.

Światowej klasy austriacki pianista jazzowy Joe Zawinul zmarł w wiedeńskim szpitalu. Miał 75 lat.