Kultura i styl

Kultura i styl

Książka okazała się bestsellerem. Czy film powtórzy jej sukces? Postara się o to Roman Polański, który postanowił przenieść na ekran polityczny thriller Roberta Harrisa pt. "The Ghost". Jednym z bohaterów filmów będzie były premier Tony Blair.

Od legendarnego "Pancernika Potiomkina" Sergieja Eisensteina z 1925 roku do najnowszych hitów rosyjskich kin - festiwal "Sputnik nad Warszawą" pokaże widzom panoramę kina naszego wschodniego sąsiada. Do wyboru jest ponad 60 produkcji, w tym retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego oraz… radzieckie kreskówki.

Dziesiątki światowej klasy artystów, setki fanów muzyki i siedem wieczorów wypełnionych najlepszym jazzem. W Warszawie rusza 49. festiwal Jazz Jamboree. W tym roku pod znakiem jazzowej wokalistyki.

Południowokoreańska artystka Eun Sook Lee przedstawiła przed Bramą Brandenburską instalację przypominającą światu o istnieniu politycznych podziałów.

Złamany palec gitarzysty Jimmy'ego Page'a spowoduje przesunięcie o dwa tygodnie wielce wyczekiwanego koncertu legendarnej grupy rockowej Led Zeppelin. Zamiast 26 listopada muzycy zagrają w Londynie 10 grudnia.

Nie wiadomo, dlaczego muzyk targnął się na życie. W mieszkaniu pozostawił list pożegnalny, którego treść analizują śledczy. Śmiercią artysty zaskoczeni są członkowie zespołu.

Ten wieczór do udanych może zaliczyć Avril Lavigne. Dostała dwie nagrody MTV Europe Music Awards. Wielki przegrany to z kolei Justin Timberlake - nominowany w czterech kategoriach, nie dostał ani jednej statuetki.

- Nie byłbym w stanie nakręcić antypolskiego filmu - zapewnia Władimir Chotinienko, reżyser rosyjskiej superprodukcji "1612", której premiera odbyła się w środę w Moskwie. Jak podawały rosyjskie media, film powstał na zlecenie Kremla w rocznicę wypędzenia stamtąd Polaków.

Krzysztof Zaleski najlepszym reżyserem sezonu 2006/2007, Julia Kijowska najlepszą aktorką, a Andrzej Zieliński aktorem - tak orzekło jury, które już po raz dziewiąty "Feliksami" nagrodziło najlepszych artystów teatru, tworzących na warszawskich scenach.

Świecimy przykładem - i to jeszcze jak! Częściej słuchamy radia, oglądamy programy kulturalne, bywamy w bibliotekach i muzeach, niż obywatele innych państw Unii Europejskiej - wynika z nowego raportu Eurostatu. Naszą piętą achillesową są jednak teatr i książki, do których wciąż jakoś nie możemy się przekonać.

Owacje na stojąco – i to nie na zejście, ale na wejście głównego bohatera. W teatrze takie rzeczy się nie zdarzają. No chyba, że na scenie staje ktoś o autorytecie prof. Leszka Kołakowskiego, po to, by opowiedzieć między innymi o tym, dlaczego nie warto się zwierzać...

Widać każdą rysę i załamanie światła. W najmniejszym detalu i najwyższej rozdzielczości można od soboty oglądać w internecie słynny fresk Leonarda da Vinci "Ostatnia Wieczerza".

O godzinie 19.30 Suzanne Vega, czyli "miss Leonard Cohen" - jak nazywają ją fani - stanie na scenie Sali Kongresowej żeby w folkowo-jazzowym nastroju przywitać polską publiczność. Dlaczego warto tam wtedy być? Bo rzadko ktoś tak poetycko nuci Ci do ucha przed niedzielnym porankiem...

- Nigdy nie myślę o stylu muzyki, jaką tworzę. Wszystko zależy od danej chwili i otoczenia. Wszystko robię dla ludzi, którzy mnie otaczają. Nigdy nie zastanawiam się jaki ma być następny utwór - spokojny, czy bardziej rockowy. To muzyka mnie uwodzi, a nie ja ją - mówił hiszpański artysta w rozmowie z Martą Tuką.

Każdy fan sagi Andrzeja Sapkowskiego, który marzył o wcieleniu się w Geralta z Rivii już może spełnić swoje marzenia: do sklepów na całym świecie trafiła gra komputerowa „Wiedźmin”. Pograć mogą nawet Chińczycy, gdyż i w tej wersji językowej gra jest dostępna.

Do odległej, beskidzkiej wioski przyjeżdża człowiek, który nosi pewną tajemnicę – tak rozpoczyna się "Wino truskawkowe". O swoim filmie i współpracy z Andrzejem Stasiukiem opowiada w rozmowie z TVN24.pl reżyser Dariusz Jabłoński.

Wokalista zespołu Simply Red Mick Hucknall ogłosił, że zespół zakończy działalność w 2009 roku - ćwierć wieku po powstaniu grupy.

Frywolne rzeźby kolumbijskiego artysty Fernando Botero najnowszą atrakcją Berlina. Charakterystyczne "tłuściochy" rozłożyły się przed Bramą Brandenburską i w Ogrodzie Uciech (Lustgarten).

Chcesz poznać historię zombie, który dorabiał jako kurier; dowiedzieć się, dlaczego pod żadnym pozorem nie warto poddawać się przeszczepowi rogówki; albo obejrzeć kultową "Noc żywych trupów" w wersji 3D? Nic prostszego! W 10 miastach Polski rozpoczyna się "Horror festiwal". Będzie trwał do niedzieli.