Kultura i styl

Kultura i styl

Rusza druga edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand-Komeda-Polański”. Do niedzieli warszawiacy będą mogli spojrzeć na swoje miasto pryzmat twórczości Leopolda Tyrmanda, Krzysztofa Komedy i Romana Polańskiego.

Portugalczyk Bernardo Sassetti był chyba największą niewiadomą tegorocznego Jazz Jamboree. Swoim znakomitym koncertem pianista udowodnił, że muzyczna Portugalia to nie tylko Fado.

Miał być rekord... I jest! Dwa bilety na koncert reaktywowanych Led Zeppellin zlicytowano na internetowej aukcja za 83 tys. funtów (prawie 425 tys. zł). Wyjątkowo bogatym szczęśliwcem okazał się mieszkaniec Glasgow.

Skarby egipskiego faraona znów w Wielkiej Brytanii. Po 35 latach od poprzedniej wystawy Brytyjczycy znów mogą podziwiać grobowe majętności "żywego obrazu Amona". Jednymi z pierwszych gości był książę Karol ze swoją żoną Camillą.

Ciągnące się po horyzont pole kapusty, betonowa pustynia blokowisk i obskurny bar mleczny – taki wizerunek naszej stolicy przedstawiony zostanie w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Wbrew pozorom nie przygotowało go jedno z konkurujących z nią miast, ale władze Warszawy.

- Jazz i tango są sobie bardzo bliskie - stwierdzili zgodnie Gary Burton i Richard Galliano w ekskluzywnej rozmowie z tvn24.pl. To, że mają rację, udowodnili dając fantastyczny koncert na 49. Jazz Jamboree.

Marcus Miller nie zawiódł. Na koncercie zagranym 13 listopada w ramach Ery Jazzu dowiódł, że nie bez przyczyny uważany jest za jednego z największych basistów jazzowych.

Led Zeppelin ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa i sprzedać najdroższy bilet w historii. Jimmy Page, gitarzysta zespołu wystawił na internetową aukcję trzy podwójne zaproszenia na najbliższy koncert kapeli. Cena wyjściowa za sztukę to pięć tysięcy funtów.

Od II wojny światowej, poprzez Praską Wiosnę 1968 r. i trudne wybory lat 80., aż do globalnej rzeczywistości współczesnych Czech – takiej podróży można było doświadczyć podczas przeglądu filmów Jana Hřebejka. Dzieła czeskiego reżysera potrafią i rozśmieszyć, i wzruszyć – w obu przypadkach – aż do łez.

„11/11=Niepodległość” to oryginalne komiksowe przedsięwzięcie, przygotowane specjalnie na obchody Święta Niepodległości. Inicjatywa Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Twórców „Contur“ ma zainteresować najmłodszych historią.

W wieku 84 lat zmarł w Nowym Jorku pisarz Norman Mailer. Był jednym z najważniejszych eseistów i powieściopisarzy amerykańskich XX wieku. Laureat dwóch nagród Pulitzera napisał w ciągu 60 lat swojej twórczości ponad 40 książek.

Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej organizują konkurs filmowo historyczny: wystarczy tylko napisać scenariusz do filmu o wojnie polsko-bolszewickiej, aby zarobić 70 tysięcy złotych.

Wzajemne przeplatanie się humoru, humanizmu, ironii i pewnego smutku – tak w rozmowie z tvn24.pl Jan Hřebejk wyjaśnia fenomen czeskiego kina. Reżyser odwiedził Polskę przy okazji retrospektywy swoich filmów.

"Ucieka do przodu" i obserwuje człowieka - na uczelni, której jest rektorem, w filmie i ze sceny. Czasem da się namówić na zwierzenie, a czasem opowie o sobie od A do Z. W listopadzie premiera najnowszego filmu Jerzego Stuhra zbiega się z publikacją książki, w której reżyser i aktor opowiada, dlaczego nie trzeba bać się kompromisów.

Książka okazała się bestsellerem. Czy film powtórzy jej sukces? Postara się o to Roman Polański, który postanowił przenieść na ekran polityczny thriller Roberta Harrisa pt. "The Ghost". Jednym z bohaterów filmów będzie były premier Tony Blair.

Od legendarnego "Pancernika Potiomkina" Sergieja Eisensteina z 1925 roku do najnowszych hitów rosyjskich kin - festiwal "Sputnik nad Warszawą" pokaże widzom panoramę kina naszego wschodniego sąsiada. Do wyboru jest ponad 60 produkcji, w tym retrospektywa filmów Andrieja Tarkowskiego oraz… radzieckie kreskówki.

Dziesiątki światowej klasy artystów, setki fanów muzyki i siedem wieczorów wypełnionych najlepszym jazzem. W Warszawie rusza 49. festiwal Jazz Jamboree. W tym roku pod znakiem jazzowej wokalistyki.

Południowokoreańska artystka Eun Sook Lee przedstawiła przed Bramą Brandenburską instalację przypominającą światu o istnieniu politycznych podziałów.

Złamany palec gitarzysty Jimmy'ego Page'a spowoduje przesunięcie o dwa tygodnie wielce wyczekiwanego koncertu legendarnej grupy rockowej Led Zeppelin. Zamiast 26 listopada muzycy zagrają w Londynie 10 grudnia.