Kultura i styl

Film Polaka w Konkursie Głównym Berlinale. W jury Meryl Streep

Kultura i styl

"Ave Cezar!" otworzy przyszłoroczne Berlinale
materiały promocyjne dystrybutora"Ave Cezar!" otworzy przyszłoroczne Berlinale

Światowa premiera najnowszego filmu Tomasza Wasilewskiego "Zjednoczone Stany Miłości" odbędzie się w Konkursie Głównym 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Polski film w Konkursie Głównym zostanie pokazany wśród dzieł takich reżyserów jak Thomas Vinterberg, Mia Hansen-Løve, André Téchiné czy Lav Diaz. Przewodniczącą jury tegorocznej imprezy Berlinale będzie amerykańska aktorka Meryl Streep. Warto podkreślić, iż w ciągu ostatnich pięciu lat polski film w Konkursie Głównym berlińskiego festiwalu znalazł się już po raz czwarty - w tej najważniejszej kategorii Polskę reprezentowały w poprzednich latach dwa filmy Małgorzaty Szumowskiej: "W imię..." (2013 - nagroda Teddy) oraz "Body/Ciało" (2015 - Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera).

Pięć lat temu w Konkursie Głównym znalazła się meksykańsko-francusko-niemiecko-polska koprodukcja "Nagroda" w reżyserii Pauli Markovitch. Film otrzymał dwa Srebrne Niedźwiedzie: za zdjęcia (Wojciech Staroń) i za scenografię (Barbara Enriquez).

W 2015 r. w Konkursie Głównym była prezentowana również koprodukcja rosyjsko-ukrainsko-polska "Pod elektrycznymi chmurami" w reżyserii Aleksieja Germana juniora. Film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za Znaczący Wkład Artystyczny oraz za zdjęcia autorstwa Jewgienija Priwina i Siergieja Michalczuka.

Portret Polek po upadku komunizmu

O czym jest film Tomasza Wasilewskiego? "Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia" - piszą producenci. W rolach głównych wystąpili: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat. Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego, autora głośnych "Płonących wieżowców", to polsko-szwedzka koprodukcja ze zdjęciami Olega Mutu (operator ten był odpowiedzialny za zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu i "We mgle" Siergieja Łoźnicy). Producentem "Zjednoczonych Stanów Miłości" jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, że projekt filmu był prezentowany w 2014 r. podczas koprodukcyjnych targów CineMart na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Poprzednie filmy Tomasza Wasilewskiego: "W sypialni" (2012) oraz "Płynące wieżowce" (2013) były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach (13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Nagroda Publiczności dla "Płynących wieżowców". Film ten wygrał także konkurs East of The West w Karlowych Warach i był prezentowany na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku).

Polskie filmy na 66. Berlinale

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11 - 21 lutego. Obok "Zjednoczonych Stanów Miłości" w programie znajdą się m.in. filmy "Zud" Marty Minorowicz (sekcja Generation Kplus) oraz koprodukcja "Ja, Olga Hepnarova" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej.

Autor: tmw//kk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PISF | Oleg Mutu

Pozostałe wiadomości