Kultura i styl

Kultura i styl

- Do czasu gdy domy z napisami "Żydzi do gazu" będą niszczały ze starości, nic nie zaszkodzi naszemu wizerunkowi. Sami pozwalamy sobie przyprawiać gęby antysemitów - powiedział w "Magazynie 24 godziny" publicysta Konstanty Gebert.

Nazywa się Bond - James Bond. I niedługo, po raz 22-gi najsłynniejszy agent Jej Królewskiej Mości rozpocznie swoją kolejną misję. Premiera nowych przygód Jamesa Bonda planowana jest na 7 listopada 2008 roku - a zdjęcia do kolejnego filmu właśnie się rozpoczynają.

Na "Fryzjera", przez media nazywanego ojcem chrzestnym mafii piłkarskiej, wydał 1,4 mln zł. Tyle kosztowało opłacanie sędziów, obserwatorów i piłkarzy. Interesem kręcił Ryszard F. Pieniądze miały umożliwić Odrze Opole, której prezesem był Ryszard Niedziela, awans do I ligi. Skończyło się dla niego więzieniem. "Mafia Fryzjera", którą napisał razem z dziennikarzem Romanem Stęporowskim, jak w soczewce pokazuje mechanizmy, które miały rządzić (a może rządzą?) polską piłką.

Film animowany „Felicjanek 10” nie jest ani biografią, ani dokumentem, ani instruktażem "jak zostać papieżem". - To impresja zainspirowana postacią i dzieciństwem Lolka, małego Karola Wojtyły - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl autorka filmu, Anna Kaszuba-Dębska.

"Mamę w łóżku zdybał, a że ładna taka, nie czekając dłużej, pokazał jej ptaka" – to zdanie padło w pokazywanym w Wigilię w TVN filmie „Pada Shrek”. Padło - i wywołało oburzenie posła Tadeusza Cymańskiego, – choć, jak przyznał on portalowi tvn24.pl… sam filmu nie oglądał.

"Karmel" przypomina najlepsze dokonania Pedro Almodóvara. Od hiszpańskiego mistrza młoda libańska reżyserka, Nadine Labaki, przejęła umiejętność pokazywania barwnego świata kobiecych relacji. Do kin film trafi 4 stycznia.

Jak wygląda pierwsza dziesiątka filmów, które na stałe odcisnęły swoje piętno w polskiej kinematografii? Twórcy serii "66 niezapomnianych scen filmowych" przygotowali listę filmów, które ich zdaniem na długo pozostaną niezapomniane. Oto zwycięzcy.

Muzyka z "Polskich dróg", kultowe teksty z "Misia", czy z "Czterdziestolatka" - to tylko niektóre elementy polskich filmów, które znalazły się w drugiej dwudziestce listy "66 niezapomnianych scen filmowych".

W ciągu ostatniego kwartału, na rynku wydawniczym ukazały się setki lepszych i gorszych książek. Spośród nich, wybraliśmy dla Państwa 50 – naszym zdaniem - ciekawych pozycji. Dobrych na prezent lub po prostu do poczytania w wolnym, świątecznym czasie.

- Władze Rosji prawdopodobnie wydadzą jednak zgodę na wystawienie w Londynie dzieł sztuki pochodzących z rosyjskich muzeów - poinformowała rosyjska federalna agencja kultury. Wcześniej obawiała się, że m.in. obrazy Matisse'a, Van Gogha i Kandinsky'ego nie wrócą już do Mokswy i Petersburga.

Kiedy jedni marzą o "białych świętach", a inni już oczekują wiosny - my proponujemy niezwykłą podróż do gorącej Afryki. I to nie z byle kim, bo z tegoroczną noblistką. W grudniu w księgarniach pojawiła się prawdziwa perełka – zbiór opowiadań Doris Lessing pt. „Mrowisko”.

Reżyser Peter Jackson będzie producentem wykonawczym dwóch ekranizacji "Hobbita" J.R.R.Tolkiena. Po sukcesie filmowego "Władcy Pierścieni" fani zagrozili, że jeśli Jackson nie weźmie udziału w produkcji "Hobbita", to zbojkotują produkcję.

Dwa koncerty, dwa komplety. Dzięki zespołowi Raz Dwa Trzy i piosenkom Wojciecha Młynarskiego warszawska Sala Kongresowa, przez kilka godzin wyglądała trochę tak „jak malował pan Chagall”.

Aktorka Sonia Bohosiewicz otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawaną młodym polskim aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Uhonorowano ją za rolę w filmie "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego.

Biżuteria z kabli, oporników, filcu, a nawet części komputerowej klawiatury, meble z plastikowych butelek i ręcznie wyplatane podkładki "pod wszystko" można było podziwiać podczas akcji artystyczno-recyklingowej na warszawskiej Pradze.

Poniedziałkowy wieczór wszyscy miłośnicy poezji śpiewanej, a Wojciecha Młynarskiego i grupy Raz Dwa Trzy w szczególności powinni już mieć zarezerwowany. W warszawskiej Sali Kongresowej obędą się dwa koncerty tej grupy z piosenkami, które znalazły się na ich ostatniej płycie "Młynarski".

Feeria barw, egzotyczna muzyka i historia miłosna w tle. Wszystko to zobaczyli ci, którzy wybrali się w Warszawie na hinduskie show Bharati. – Pokazujemy całą tradycję Indii, w każdej piosence – reklamuje tancerka grająca tytułową rolę.

W warszawskim Teatrze Narodowym powstał bajkowy świat. - W sposób zabawny i lekki, bez patosu skłonimy widzów do uśmiechu i dostrzeżenia tego, co w życiu jest najważniejsze - zapowiada reżyser Piotr Cieplak. W sobotę premiera "Opowiadań dla dzieci" Isaaca Singera.

"Nie ma mono" Miłki Malzahn, to - najkrócej rzecz ujmując - opowieść o podróży do własnej tożsamości, przez tęsknotę, w rytmie portugalskiego fado. W sobotę autorka spotka się z czytelnikami w Warszawie.

W sobotę o godz. 19 premiera neTTtheatre - pierwszego w Europie teatru internetowego. Projekt reżysera Pawła Passiniego i S.T. Chorea będzie można na żywo zobaczyć w Teatrze Chorea w Srebrnej Górze (dolnośląskie) oraz - dzięki sieci - na całym świecie. Pierwszym przedstawienie jest "Odpoczywanie" Wyspiańskiego.